Nowy dokument papieski o urzędzie biskupa
- 22 września, 2003
- przeczytasz w 1 minutę
Papież Jan Paweł II zapowiedział podczas audiencji dla nowo konsekrowanych biskupów z całego świata, że 16. października ogłosi nowy dokument, dotyczący rozumienia posługi biskupiej. W pozdrowieniu skierowanym do nowych biskupów papież powiedział, że tekst będzie „apostolskim napomnieniem”, który chce przekazać Kościołowi w 25. rocznicę pontyfikatu. Ogłoszenie dokumentu nie jest niespodzianką, bowiem od dawna oczekiwano widzialnych rezultatów obradującego w 2001 roku w Watykanie 10. Zgromadzenia Synodów Biskupich. […]
Papież Jan Paweł II zapowiedział podczas audiencji dla nowo konsekrowanych biskupów z całego świata, że 16. października ogłosi nowy dokument, dotyczący rozumienia posługi biskupiej. W pozdrowieniu skierowanym do nowych biskupów papież powiedział, że tekst będzie „apostolskim napomnieniem”, który chce przekazać Kościołowi w 25. rocznicę pontyfikatu.
Ogłoszenie dokumentu nie jest niespodzianką, bowiem od dawna oczekiwano widzialnych rezultatów obradującego w 2001 roku w Watykanie 10. Zgromadzenia Synodów Biskupich. Zdaniem obserwatorów tzw. dokument post-synodalny rozstrzygnie kwestię, czy biskupi otrzymają więcej uprawnień we współdecydowaniu w kierowaniu Kościołem Rzymskokatolickim.
Wielu komentatorów spodziewa się również, iż tekst dokumentu papieskiego zawierać będzie nowe treści, dotyczące roli biskupa w diecezji, synodów oraz konferencji biskupów.
Instytucja synodu biskupiego została po raz pierwszy wprowadzona przez papieża Pawła VI. Synod biskupów posiada dotychczas jedynie funkcję doradczą.
Funkcje i znaczenie synodu wobec papieża jako głowy kolegium wszystkich biskupów jest jedną z najważniejszych kwestii w dialogu ekumenicznym między Kościołem rzymskokatolickim a Kościołami prawosławnymi i anglikańskimi.