Nowy prezydent ŚFL
- 27 lipca, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Biskup Mark S. Hanson (56), zwierzchnik Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Ameryki (ELCA) został wybrany nowym prezydentem Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL). Wyboru najwyższego reprezentanta komunii luterańskiej dokonało X Zgromadzenie Ogólne ŚFL obradujące w kanadyjskim mieście Winnipeg. Ks. bp Mark Hanson zastąpił bp. Christiana Krause, który przechodzi w stan spoczynku. Biskup Hanson uzyskał 267 z 379 głosów i został wybrany na 6‑letnią kadencję. Bp Hanson wygrał wybory z wiceprezydent […]
Biskup Mark S. Hanson (56), zwierzchnik Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Ameryki (ELCA) został wybrany nowym prezydentem Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL). Wyboru najwyższego reprezentanta komunii luterańskiej dokonało X Zgromadzenie Ogólne ŚFL obradujące w kanadyjskim mieście Winnipeg. Ks. bp Mark Hanson zastąpił bp. Christiana Krause, który przechodzi w stan spoczynku.
Biskup Hanson uzyskał 267 z 379 głosów i został wybrany na 6‑letnią kadencję. Bp Hanson wygrał wybory z wiceprezydent Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Kanady, ks. Susan C. Johnson. Zgodnie z obowiązującym statutem ŚFL bp Hanson obejmie swój urząd 31. lipca br.
Po swoim wyborze bp Hanson oświadczył, że w świetle politycznej dominacji USA w świecie, przejęcie urzędu prezydenta ŚFL przez obywatela Stanów Zjednoczonych jest „zapalną kwestią”. Biskup obiecał, że w kwestii konfliktu irackiego nadal będzie prezentował krytyczną pozycję i z największą starannością będzie krytycznie oceniał rolę USA we wspólnocie międzynarodowej.
Jako najwyższy reprezentant ŚFL będę, jeśli zaistnieje taka potrzeba, krytykował rząd własnego kraju i wzywał go, ażeby postępował zgodnie z zasadami wiary chrześcijańskiej — dodał bp Mark Hanson. Ponadto nowy prezydent ŚFL zadeklarował, że dołoży wszelkich starań, by utrzymać czołową pozycję luteranów w światowym dialogu ekumenicznym.
Bp Hanson stwierdził, że luterańska tożsamość zobowiązuje do prowadzenia rozmów teologicznych także do zaangażowania na rzecz wspólnoty wszystkich Kościołów chrześcijańskich. Ks. biskup podkreślił ponadto wagę dialogu międzyreligijnego oraz konieczność występowania w obronie najsłabszych obywateli świata. Dyskryminowanym i prześladowanym musi być zwrócone godne miejsce w ich społeczeństwie — domagał się bp Hanson w swoim przemówieniu.
Bp Mark Hanson urodził się 2. grudnia 1946 roku w Minneapolis i studiował teologię w Nowym Yorku i Minnesocie. Po ordynacji w 1974 rok był proboszczem parafii luterańskiej w swoim rodzinnym mieście oraz w Edinie. Hanson pełnił też funkcję kapelana Uniwersytetu Minnesota. Jednocześnie wykładał teologię w Seminarium Marcina Lutra w mieście St Paul oraz na Uniwersytecie Harvarda. W latach 1995–2001 był biskupem diecezji Św. Pawła Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Ameryki (ELCA). W 2001 roku został wybrany przez Synod na biskupa generalnego ELCA, największego Kościoła luterańskiego USA.
Delegaci Zgromadzenia wybrali ponadto 48-osobową Radę ŚFL, której członkowie reprezentują wszystkie regiony świata. Rada prowadzi bieżące sprawy ŚFL między odbywającymi się co sześć lat Zgromadzeniami Ogólnymi. Do jej kompetencji należy m.in. podejmowanie decyzji ws. struktury sekretariatu ŚFL, uchwalanie budżetu i przedkładanie wszystkim Kościołom członkowskim dorocznego raportu.
W nowej Radzie ŚFL znalazł się jeden polski duchowny ks. bp Walter Jagucki, który jest biskupem Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii oraz bratem bp. Janusza Jaguckiego, zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
(lwi)