Ordynowano pierwszą w Polsce kobietę pastor reformowaną
- 17 września, 2003
- przeczytasz w 3 minuty
Podczas uroczystego nabożeństwa w zelowskim kościele ewangelicko — reformowanym w nabitym po ostatnie brzegi kościele, ordynowana została pierwsza kobieta pastor Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, ks. Wiera Jelinek. W uroczystm nabożeństwie ordynacyjnym prowadzonym przez biskupa (superintendenta) Kościoła Ewangelicko — Reformowanego Marka Izdebskiego, biskupa czeskobraterskiego Pawła Smetanę oraz męża ordynowanej i zelowskiego proboszcza ks. pastora Mirosława Jelinka uczestniczyły tłumy parafian, członków kościoła oraz gości z kraju i z zagranicy. Sam moment ordynacji był […]
Podczas uroczystego nabożeństwa w zelowskim kościele ewangelicko — reformowanym w nabitym po ostatnie brzegi kościele, ordynowana została pierwsza kobieta pastor Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, ks. Wiera Jelinek.
W uroczystm nabożeństwie ordynacyjnym prowadzonym przez biskupa (superintendenta) Kościoła Ewangelicko — Reformowanego Marka Izdebskiego, biskupa czeskobraterskiego Pawła Smetanę oraz męża ordynowanej i zelowskiego proboszcza ks. pastora Mirosława Jelinka uczestniczyły tłumy parafian, członków kościoła oraz gości z kraju i z zagranicy.
Sam moment ordynacji był bardzo poruszający. Pieknym staropolskim jezykiem biskup Izdebski odczytywal slowa przysięgi, wraz z nim stali biskup Smetana z Czech i mąż ordynowanej. Kiedy przyszedl moment modlitwy o Ducha podeszli wszyscy obecni w kościele duchowni obu plci i podnieśli ręce w akcie błogosławieństwa. Po ordynacji, pastor Wiera Jelinek wyglosiła pierwsze, zdaniem wielu, bardzo dobre kazanie na tekst o milosiernym Samarytaninie i historie o Marii i Marcie.
Podczas nabożeństwa ks. biskup Marek Izdebski, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce, ubolewał nad wypowiedzią ekumenisty ks. prof. Celestyna Napiórkowskiego, że decyzja o ordynacji kobiety może przyczynić się do ochłodzenia stosunków z pozostałymi kościołami. “Mamy nadzieję, że ten akt stanie się katalizatorem szerszej dyskusji w kościele — mówił. Zacytował znanego psychologa buddystę Wojciecha Eichelbergera: “Tylko kobiety mogą przywrócić ziemi szacunek. Powołane do ambon mogłyby wołać wielkim głosem w obronie zwierząt, lasów i powietrza. Mężczyźni tego nie zrobią” oraz dodał: “Wierzę, że Wiera będzie wyrazem bożej łaski dla uginającego się pod brzemieniem trosk świata.”
Warto nadmienić, że pierwsza ordynacja kobiety pastor w Polsce miała miejsce w 1972 roku, kiedy to Kościół Ewangelicko — Metodysyczny ordynował na pastora panią Ewę Dolej z metodystycznej parafii w Gliwicach. Jednak od tego czasu polscy metodyści wycofali się z ordynacji kobiet i nie ordynują już kobiet. Inaczej Kościół Ewangelicko — Reformowany, gdzie od początku XX wieku sprawa równouprawnienia kobiet w życiu kościelnym czyniła postępy.
W 1918 roku Synod Ewangelicko — Reformowany (Jednoty Warszawskiej) przyznał kobietom prawo do głosu na synodach Kościoła oraz zezwolił im na bycie wybieranym do rad parafialnych. Był pierwszym kościołem w Rzeczpospolitej, który podjął taką decyzję.Pierwszą delegatką na Synod Kościoła była wybrana w 1922 roku z Łodzi Natalia Jellinek, a pierwszą kobietą Prezesem Konsystorza była prof. Zofia Lejmbach (zm. 1995), wybrana na to stanowisko w 1961 roku i sprawowała tę funkcję przez kilka kadencji.
Na temat ordynacji kobiet na pastorów w polskim Kościele Ewangelicko — Reformowanym rozmawiano od lat. Publiczną dyskusję na temat ordynacji kobiet publikował w latach 1980–1986 miesięcznik “Jednota”. Mimo pozytywnego stanowiska konferencji duchownych w sprawie ordynacji kobiet, Synod Kościoła w 1983 roku wypowiedział się „przeciw ordynowaniu kobiet „w chwili obecnej” i tak samo wypadła ankieta przeprowadzona wśród członków Kościoła. Dopiero Synod Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP w 1991 roku przyjął znowelizowane Prawo wewnętrzne, które w art. 51 zawiera następujący zapis: Duchownym może być osoba wyznania ewangelicko-reformowanego, która po ukończeniu akademickich studiów teologicznych, odbyciu przepisanego stażu i złożeniu pierwszego egzaminu konsystorskiego została ordynowana według formy wskazanej w agendzie. Poprzedni zapis dotyczący ordynacji mówił, że „duchownym ewangelicko-reformowanym jest ten, kto(… ). Słowo „osoba” otworzyło drogę do ordynacji kobiet.
Obecnie kwestia ordynacji kobiet na pastorów nie budzi, żadnych większych oporów wenątrz Kościoła Ewangelicko — Reformowanego w RP.
Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP
Materiały dotyczące ordynacji Wiery Jelinek
Parafia Ewangelicko-Reformowana w Zelowie
:: Jednota.pl: Urząd duchowny i ordynacja kobiet przeszkodą jedności Kościoła?
:: Jednota.pl: Rola kobiet w Kościele
:: Ekumenizm.pl: Kobiety w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w RP
:: Magazyn SR: Ordynacja kobiet i urząd biskupa w Kościołach Ewangelickich