Państwo z Kościołem
- 6 kwietnia, 2003
- przeczytasz w 1 minutę
Mimo wielu krytycznych głosów pod adresem bliskich więzi łączących Ewangelicko-Luterański Kościół w Danii z państwem, większość parlamentarzystów opowiada się za pozostawieniem obecnego status quo. Pogląd ten przeważył podczas spotkania Parlamentarnego Komitetu Kościelnego. Szefowa Komitetu, Birthe Ronn Hornbech z Partii Liberalnej zadeklarowała: — Liberałowie opowiadają się za kontynuacją obecnych rozwiązań, zgodnie z którymi ciałami decydującymi pozostają komitety parafialne. W ten sposób zagwarantowana jest równość wszystkich, […]
Mimo wielu krytycznych głosów pod adresem bliskich więzi łączących Ewangelicko-Luterański Kościół w Danii z państwem, większość parlamentarzystów opowiada się za pozostawieniem obecnego status quo. Pogląd ten przeważył podczas spotkania Parlamentarnego Komitetu Kościelnego.
Szefowa Komitetu, Birthe Ronn Hornbech z Partii Liberalnej zadeklarowała: — Liberałowie opowiadają się za kontynuacją obecnych rozwiązań, zgodnie z którymi ciałami decydującymi pozostają komitety parafialne. W ten sposób zagwarantowana jest równość wszystkich, a społeczeństwo nie dzieli się na lepszych i gorszych chrześcijan. Odseparowanie Kościoła od państwa doprowadzi do ograniczenia wolności — stwierdziła.
Knud Erik Kirkegaard, rzecznik Partii Konserwatywnej oznajmił: — Absolutnie nie zgadzamy się na oddzielenie Kościoła od państwa. Konserwatyści obiecują walczyć z tym pomysłem do końca — powiedział.
Obecny rząd Królestwa Danii tworzą liberałowie i konserwatyści, wspierani przez Duńską Partię Ludową. Te trzy siły polityczne nie zgadzają się na zmianę prawa. Rozważą jednak ewentualność stworzenia nowego modelu ekonomicznego dla Kościoła luterańskiego.