Patrzeć na Chrystusa — Benedykt XVI w Austrii
- 1 września, 2007
- przeczytasz w 5 minut
Patrzeć na Chrystusa – to hasło pielgrzymki Benedykta XVI do Austrii. Papieska wizyta rozpoczyna się 7 września i potrwa trzy dni. Kardynał Christoph Schönborn, metropolita wiedeński, wyraził nadzieję, że wizyta Benedykta XVI w Austrii przyniesie ożywczy wiatr dla tutejszego Kościoła. W Kościele i społeczeństwie, w Austrii, ale i w innych krajach, widać oznaki znużenia, brakuje świeżego powiewu. To niezwykłe wyróżnienie dla naszego kraju, że papież do nas przybywa. To w końcu jedyna […]
Patrzeć na Chrystusa – to hasło pielgrzymki Benedykta XVI do Austrii. Papieska wizyta rozpoczyna się 7 września i potrwa trzy dni. Kardynał Christoph Schönborn, metropolita wiedeński, wyraził nadzieję, że wizyta Benedykta XVI w Austrii przyniesie ożywczy wiatr dla tutejszego Kościoła. W Kościele i społeczeństwie, w Austrii, ale i w innych krajach, widać oznaki znużenia, brakuje świeżego powiewu. To niezwykłe wyróżnienie dla naszego kraju, że papież do nas przybywa. To w końcu jedyna europejska podróż Benedykta w tym roku – zaznaczył hierarcha.
Związki Benedykta XVI z Austrią są ogromne. Papież wielokrotnie, a ostatnio publicznie podkreślił, że kocha ten kraj, z którym związany był od samego dzieciństwa – chodzi jednak nie tylko o element sentymentalny, który dotyczy regionalnych powiązań między bawarską ojczyzną a Austrią, ale również o wspólną tradycję, duchowość i wiarę.
Głównym punktem papieskiej pielgrzymki jest 850-lecie jednego z najważniejszych sanktuariów maryjnych w Europie i na świecie — Mariazell. To tutaj przechowywana jest słynna figura Matki Bożej, nazywanej Magna Mater Austriae. Benedyktyńskie sanktuarium jest nieustannie celem wielu pielgrzymek, w tym wielu młodzieżowych. Od lat identyfikowane jest z ideą przypominania chrześcijańskich korzeni Europy, dlatego też można się spodziewać, że właśnie ten temat będzie jednym z najważniejszych, jeśli nie centralnym, wątkiem papieskich homilii, przemówień i katechez. W maju 2004 zorganizowano do Mariazell pierwszą Pielgrzymkę Narodów, w której biorze udział tysiące pielgrzymów z różnych krajów, w tym zawsze liczna grupa z Polski — ta młoda tradycja stała się nieodłącznym elementem w dyskusji nad chrześcijańską tożsamością europejskiego kontynentu.
Benedykt XVI i Austria — trudna miłość
Ostatni raz Benedykt XVI przybył do Austrii w marcu 2004 roku jeszcze jako kardynał Joseph Ratzinger, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Był specjalny wysłannikiem polskiego papieża na uroczystości pogrzebowe kardynała Franza Koeniga. To właśnie podczas tego pobytu kadynał Ratzinger wypowiedział ważne słowa, dotyczące krytyki podnoszonej pod adresem Rzymu ze strony austriackich katolików oburonych serią skandali w Kościele oraz rozczarowanych opieszałością w ściganiu przestępstw seksualnych i zbytnim centralizmem Kurii Rzymskiej w rozwiązywaniu trudności pastoralnych. Nie mam żadnych trudności z przyznaniem, że w niektórych sprawach powinniśmy być bardziej wspaniałomyślni. Wiem, że było zbyt wiele interwencji centralnych instancji i naprawdę nie sprawia mi trudności mówienie o tym, że tam gdzie jest to konieczne ów centralizm powinien być zmniejszony. Ważne jest, aby zawsze kluczowy był czynnik jedności.- mówił kard. Ratzinger.
Austria to ogromne wyzwanie dla papieża wywodzącego się z ojczyzny Reformacji owianego sławą siermiężnego strażnika wiary. Gdy w połowie lat 90. w Wiedniu wybuchł skandal związany z ujawnionymi przypadkami molestowania seksualnego nieletnich przez księży, w które zamieszany miał być również sam metropolita, nieżyjący już kardynał Hans Hermann Groer, oddolne inicjatywy katolików austriackich zorganizowały plebiscyt kościelny. Zebrano 500 tys. podpisów pod wnioskiem o reformę Kościoła i demokratyzację życia kościelnego. Inicjatywa, która się później zinstytucjonalizowała, spotkała się z krytyką Rzymu. Kardynał Ratzinger zaapelował do ówczesnego przewodniczącego austriackiego episkopatu, abp. Johanna Webera, aby zrobił wszystko, celem uniknięcia podziału między Ludem Bożym a episkopatem, krytykując przy tym “niedopuszczalny model demokratycznego rządzenia Kościołem.” List ten, jak i kolejny związany z wezwaniem do jedności z 1998 r., sprawił, że nieufność wobec Ratzingera jeszcze bardziej wzrosła. Falę oburzenia i wciąż utrzymujacej się na wysokim poziomie liczbie wystąpień z Kościoła zwiększyła afera wokół seminarium duchownego w diecezji St. Poelten, o której szeroko informowaliśmy na łamach EAI Ekumenizm.pl.
Europa i wiara
Europa, która jest jednym z kluczowych zagadnień myśli teologicznej papieża Ratzingera, będzie jednym z ważniejszych tematów, jednak jeszcze bardziej istotne będą słowa, które będą stwarzały podstawę o mówieniu i rozważaniu roli chrześcijan we współczesnym świecie. U początków tej refleksji stoi wiara w Chrystusa i to jej papież z pewnością poświęci najwięcej czasu – stąd też, jak podkreślają organizatorzy, jest to wizyta pastoralna, a wydarzenia kurtuazyjne ograniczone są do minimum. Można się spodziewać, że o wierze papież będzie mówił bezkompromisowo, klarownie i jak zwykle w prostych słowach. Niedawno, prosząc o modlitwę w intencji tej pielgrzymki powiedział: Wiara jest teraźniejszością, otwiera drzwi do przyszłości.
Choć podczas papieskiej wizyty nie odbędzie się żadne ekumeniczne spotkanie, co spotkało się z ogromną krytyką przedstawicieli Kościoła ewangelickiego, papież zwróci się do uczestników obradującego równolegle w Sibiu 3. Europejskiego Zgromadzenia Ekumenicznego, chcąc w ten sposób podkreślić wspólną, ekumeniczną odpowiedzialność za Ewangelię, a poprzez nią, za przyszłość Europy.
Dariusz Bruncz
Skrócony program papieskiej pielgrzymki do Austrii podany za Radiem Watykańskim:
AUSTRIA 11.15 – przylot papieskiego samolotu na wiedeńskie lotnisko Schwechat. Powitanie. 12.00 – przejazd z międzynarodowego lotniska Schwechat do centrum Wiednia, gdzie o godz. 12.45 na placu „Am Hof” modlitwa Benedykta XVI przed figurą Matki Bożej; 13.30 – przejazd na Judenplatz i chwila refleksji przy pomniku austriackich ofiar Holokaustu; 13.40 – Papież udaje się do Nuncjatury Apostolskiej; 17.30 – Spotkanie Benedykta w pałacu Hofburg z prezydentem Austrii, a następnie z innymi przedstawicielami władz oraz korpusem dyplomatycznym. Sobota, 8 września 10.30 – Msza św. z okazji 850. rocznicy ustanowienia sanktuarium w Mariazell na placu przed bazyliką; 16.45 – Nieszpory maryjne z kapłanami, zakonnikami, diakonami i klerykami w bazylice.Niedziela, 9 września 10.00 – Msza św. w katedrze św. Szczepana 12.00 – modlitwa “Anioł Pański” na placu przed wiedeńską katedrą; 16.30 – wizyta w opactwie Heiligenkreuz; 17.30 – spotkanie z wolontariuszami w wiedeńskim Konzerthaus; 18.45 – przejazd na lotnisko międzynarodowe Schwechat 19.15 – pożegnanie Benedykta, a o 19:45 odlot do Rzymu.
:: Oficjalna strona papieskiej pielgrzymki do Austrii
+ + +
Wiadomości EAI Ekumenizm.pl dotyczące pielgrzymki (aktualizowane):
:: Ekumeniz
m.pl: Papież prosi o modlitwę o jedność
:: Ekumenizm.pl: Papież przyjmie petycję kapłańskiej inicjatywy
:: BENEDYKT XVI PRZYBYŁ DO AUSTRII
:: Ekumenizm.pl: Modlitwa papieża przed pomnikiem ofiar holokaustu
:: Ekumenizm.pl: Lekcja dla Europy
:: Ekumenizm.pl: Papież i kryzys Kościoła w Austrii
:: Ekumenizm.pl: Papież w obronie niedzieli