Pierwsza luterańska kobieta biskup w Ameryce Środkowej
- 7 grudnia, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
W minioną niedzielę, 5 grudnia, biskupi Medardo Gómez, prezydent Wspólnoty Kościołów Luterańskich Ameryki Środkowej (Comunión de Iglesias Luteranas de Centroamérica — CILCA) i Martín Barahona, przewodniczyliuroczystości wprowadzenia w urząd biskupiks. Victorii Cortés. Konsekracja pierwszej biskup luterańskiej Ameryki Środkowej odbyła się w Kościele Wiary i Nadziei w Managui, stolicy Nikaragui. Cortés została wybrana biskupem na ostatnim nadzwyczajnym zgromadzeniu Luterańskiego Kościoła Wiara i Nadzieja (Iglesia Luterana Fe y Esperanza), do którego […]
W minioną niedzielę, 5 grudnia, biskupi Medardo Gómez, prezydent Wspólnoty Kościołów Luterańskich Ameryki Środkowej (Comunión de Iglesias Luteranas de Centroamérica — CILCA) i Martín Barahona, przewodniczyliuroczystości wprowadzenia w urząd biskupiks. Victorii Cortés.
Konsekracja pierwszej biskup luterańskiej Ameryki Środkowej odbyła się w Kościele Wiary i Nadziei w Managui, stolicy Nikaragui. Cortés została wybrana biskupem na ostatnim nadzwyczajnym zgromadzeniu Luterańskiego Kościoła Wiara i Nadzieja (Iglesia Luterana Fe y Esperanza), do którego doszło 30 października.
Cortés ma 60 lata, w tym od 21 lata pracuje jako misjonarka. Do Nikaragui przybyła w 1983 r., aby pomóc tam swoim rodakom, uciekinierom z wojny w Salwadorze. Poświęca się studiom teologicznym i powiada, że jej walka dotyczy niesienia pomocy najbiedniejszym. Towarzyszy w pomocy chorym na AIDS, do której to pracy przygotowuje również 32 pastorów i młodych ludzi z 44 kościołów z całego kraju.
Dla niej wybór na biskupa jest wielkim Bożym błogosławieństwem. Uważa, że jest to honor nie tylko dla niej samej, ale również dla tysięcy kobiet, które pracują w Kościele nie będąc w tej działalności prawie zauważalne. Dla niej kobiety były traktowane jako obiekt a nie jako osoby ludzkie. Zawsze walczyła o to, aby kobiety czytały Biblię i jest dla niej kłamstwem twierdzenie, że kobiety są gorsze, aniżeli mężczyźni. Cortés jest znana ze swojej walki przeciw męskiej dominacji, czyli przeciw kulturze „macho”.
Na święcenia nowej pani biskup zostali zaproszeni przedstawiciele Kościoła episkopalnego, braci morawskich, baptystów, z Rady Kościołów Ewangelickich Za Wyznaniowym Aliansem (Consejo de Iglesias Evangélicas Pro Alianza Denominacional – CEPAD), z Międzykościelnego Ośrodka Studiów Teologicznych i Społecznych (Centro Intereclesial de Estudios Teológicos y Sociales – CIEETS), Ewangelickiego Uniwersytetu Nikaragui (Universidad Evangélica de Nicaragüense) i z luterańskich wspólnot.