Pierwsza podróż nowej Pani Biskup
- 11 stycznia, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej, pierwsza luterańska biskup Ameryki Łacińskiej, bp Victoria Cortés, uczestniczyła w niedzielę w nabożeństwie w luterańskim kościele Zmartwychwstania w stolicy Salwadoru, El Salvador. Ze łzami w oczach podziękowała ona zgromadzonym tam osobom, a zwłaszcza biskupowi Medardo Gomezowi, za otrzymane wsparcie, także w chwilach represji politycznych. Pani Biskup opowiadała, jak zaraz po uwięzieniu przez władze w 1983 r. wówczas jeszcze pastora Gomeza, zmuszona była uciekać do Nikaragui, gdzie […]
Podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej, pierwsza luterańska biskup Ameryki Łacińskiej, bp Victoria Cortés, uczestniczyła w niedzielę w nabożeństwie w luterańskim kościele Zmartwychwstania w stolicy Salwadoru, El Salvador. Ze łzami w oczach podziękowała ona zgromadzonym tam osobom, a zwłaszcza biskupowi Medardo Gomezowi, za otrzymane wsparcie, także w chwilach represji politycznych.
Pani Biskup opowiadała, jak zaraz po uwięzieniu przez władze w 1983 r. wówczas jeszcze pastora Gomeza, zmuszona była uciekać do Nikaragui, gdzie założyła Luterański Kościół Wiara i Nadzieja (Iglesia Luterana Fe y Esperanza). Kościół ten rozrósł się w bardzo szybkim tempie, a w ubiegłym roku Cortés została wybrana jego biskupem.
Biskup Merdardo Gomez z kolei powiedział, że czuje się bardzo dumny, że to właśnie z tego Kościoła wyszła biskup, która była odpowiedzialna za „luterańską diakonię” i musiała uciekać z kraju z powodu prześladowań, ale „Pan zadziałał i dzisiaj jest biskupem”.
Ze swej strony pastor Ricardo Cornejo, który jest odpowiedzialny za pracę duszpasterską w Luterańskim Kościele Zmartwychwstania, podkreślił, że „wraz z wyborem Victorii na biskupa, Kościół w Ameryce Łacińskiej poczynił kolejny krok w walce o równość i sprawiedliwość”.
Swoja przemowę zakończył modlitwą: „Niechaj nasz Pan Jezus, Buntownik, który został ukrzyżowany i zmartwychwstał, zawsze towarzyszy twoim krokom i daje ci mądrość i wytrwałość, aby walczyć z tym, co niesprawiedliwe i identyfikować się z cierpieniem, i z nadzieją najbiedniejszych, którzy walczą o swoją wolność. Jesteśmy pewni, że tak właśnie będzie.”