Pierwsze nabożeństwo po blisko 60 latach
- 1 października, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Leszno było centrum Reformacji polskiej o tradycji szwajcarskiej. To właśnie w tym mieście pracował i mieszkał przez szereg lat Jan Amos Komeński — jedna z największych osobistości historii ludzkości w zakresie pedagogiki, a właściciel miasta — Rafał Leszczyński znał osobiście Marcin Lutra, któremu towarzyszył podczas dysputy w Lipsku oraz prowadził z nim korespondencję. Kościół Ewangelicko-Reformowany w Lesznie mógłby pochwalić się dużą ilością osób pierwszej wielkości dla kultury Europy, jednak […]
Leszno było centrum Reformacji polskiej o tradycji szwajcarskiej. To właśnie w tym mieście pracował i mieszkał przez szereg lat Jan Amos Komeński — jedna z największych osobistości historii ludzkości w zakresie pedagogiki, a właściciel miasta — Rafał Leszczyński znał osobiście Marcin Lutra, któremu towarzyszył podczas dysputy w Lipsku oraz prowadził z nim korespondencję. Kościół Ewangelicko-Reformowany w Lesznie mógłby pochwalić się dużą ilością osób pierwszej wielkości dla kultury Europy, jednak jego działalność zakończyła się z zakończeniem działań podczas ostatniej wojny. I wydawałoby się, że tak piękna tradycja pozostanie jedynie historią a jednak…
W środę, 29 września 2004 r. w Lesznie, po blisko 60 latach, zostało odprawione pierwsze nabożeństwo ewangelicko-reformowane. Było ono poprowadzone przez ks. Mirosława Jelinka, proboszcza parafii ewangelicko-reformowanej w Zelowie, a kazanie wygłosiła ks. Wiera Jelinek, wikariusz tej parafii. Podstawą tekstu kazalnego był fragment Ewangelii według Św. Jana o zmartwychwstaniu Chrystusa z rozdziału 20, wersy od 1 do 18. Ks. Jelinek zwróciła uwagę na potrzebę i pragnienie Chrystusa przez Marię jako motyw jej działania i poszukiwania. Podkreśliła, że uczniowie widzieli jedynie pusty grób, natomiast Maria ujrzała anioły i to ona, wzgardzona i niedostrzegana przez innych była tą, która oglądała Pana oraz została powołana do posłannictwa o zmartwychwstaniu.
Na nabożeństwie zebrało się kilka osób z Leszna oraz miejscowości pobliskich. Wszyscy oni utrzymywali dotychczas sporadyczne kontakty z Kościołem Ewangelicko-Reformowanym a inicjatywa wspólnego nabożeństwa w Lesznie zrodziła się niedawno.
Linki: