Pogrzeb prof. dr. Jana Szczepańskiego
- 24 kwietnia, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
W czwartek, dnia 22.kwietnia 2004 r., odbył się w kościele św. Jakuba i na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Ustroniu pogrzeb zmarłego w dniu 17. kwietnia 2004 r. w Konstancinie w wieku 90 lat prof. dr. Jana Szczepańskiego, znanego polskiego uczonego. Profesor Jan Szczepański urodził się w roku 1913 w Ustroniu-Zawodziu, był kuzynem ks. bp. prof. dr. Andrzeja Wantuły, zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce w latach 1959–1975. Profesor był jednym z najwybitniejszych humanistów polskich XX wieku, […]
W czwartek, dnia 22.kwietnia 2004 r., odbył się w kościele św. Jakuba i na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Ustroniu pogrzeb zmarłego w dniu 17. kwietnia 2004 r. w Konstancinie w wieku 90 lat prof. dr. Jana Szczepańskiego, znanego polskiego uczonego.
Profesor Jan Szczepański urodził się w roku 1913 w Ustroniu-Zawodziu, był kuzynem ks. bp. prof. dr. Andrzeja Wantuły, zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce w latach 1959–1975. Profesor był jednym z najwybitniejszych humanistów polskich XX wieku, honorowym przewodniczącym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, w przeszłości m.in. wiceprezesem Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącym Światowego Towarzystwa Socjologicznego, rektorem Uniwersytetu Łódzkiego, członkiem American Adademy of Arts and Sciences i Fińskiej Akademii Nauk i Literatury oraz National Academy of Education. Był doktorem honoris causa Uniwersytetu w Brnie, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Sorbony.Wielką popularnością cieszył się jego zbiór esejów “Sprawy ludzkie”, poświęconych najistotniejszym problemom losu człowieka. Inne jego prace to m.in.: “Inteligencja i społeczeństwo”, “Konsumpcja a rozwój człowieka”, “Polska wobec wyzwań przyszłości”. Prof. Szczepański był także dwukrotnie posłem na Sejm PRL i członkiem Rady Państwa, przewodniczącym Rady Społeczno-Gospodarczej przy Sejmie PRL, jak również członkiem Rady ds. Ludzi Starszych, Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych przy Radzie Ministrów (1982–1991). W 1982 roku przeszedł na emeryturę. W pogrzebie wezmą udział m.in. ks. bp. Tadeusz Szurman z Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego — ks. Jan Gross.
źródło: www.luteranie.pl