Porozumienie pomiędzy PAKP i Rządem
- 30 września, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
Premier Jarosław Kaczyński i Metropolita Warszawski i Całej Polski abp Sawa, podpisali porozumienie o powołaniu Wspólnego Zespołu Przedstawicieli Rządu RP i Świętego Soboru Biskupów. Zespół zajmie się rozwiązywaniem problemów dotyczących wzajemnych stosunków Polski i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP). W półgodzinnym spotkaniu uczestniczyli, poza wymienionymi, bp Jerzy (Pańkowski) i rektor Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie ks. Jerzy Tofiluk oraz sekretarz stanu Jarosław Zieliński oraz szef kancelarii Prezesa Rady […]
Premier Jarosław Kaczyński i Metropolita Warszawski i Całej Polski abp Sawa, podpisali porozumienie o powołaniu Wspólnego Zespołu Przedstawicieli Rządu RP i Świętego Soboru Biskupów. Zespół zajmie się rozwiązywaniem problemów dotyczących wzajemnych stosunków Polski i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP).
W półgodzinnym spotkaniu uczestniczyli, poza wymienionymi, bp Jerzy (Pańkowski) i rektor Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie ks. Jerzy Tofiluk oraz sekretarz stanu Jarosław Zieliński oraz szef kancelarii Prezesa Rady Ministrów Mariusz Błaszczak.
- “Polska jest państwem, które uznaje w pełni prawa wszystkich wyznań, ale państwem, które z natury rzeczy musi darzyć szczególną uwagą te Kościoły, które skupiają największą ilość wiernych” — mówił premier po podpisaniu porozumienia.- “Kościół prawosławny jest drugim po Kościele katolickim w Polsce i chcemy, by ten fakt był uwzględniany w polskiej praktyce życia publicznego i praktyce ustrojowej” — zapowiedział premier. Dodał, że rząd chce dążyć do tego, aby polscy obywatele prawosławni mogli mieć poczucie równości, które odnosi się do pozycji ich kościoła i wiary.- “Trzeba się bardzo starać o to, by w kraju, w którym dominuje jedna religia — mówię o religii katolickiej — ci, którzy wyznają inne religie, mieli całkowite przekonanie, że są pod każdym względem równi” — zaznaczył Kaczyński.
Metropolita Sawa zwrócił uwagę, że społeczność prawosławna czekała na powołanie wspólnej komisji od 1991 roku, czyli od czasu uchwalenia ustawy o stosunku państwa do PAKP. Metropolita powiedział, że wśród zadań, przed którym stanie zespół, kwestia nauki religii, dostęp do archiwów dokumentujących historię Kościoła prawosławnego w Polsce oraz miejsce nauczania o historii naszego Kościoła w podręcznikach zatwierdzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jednym z pierwszych zadań ma być sprawa zwalniania z pracy i nauki w czasie świąt prawosławnych. Obecnie PAKP ma najmniej korzystną regulację tej kwestii spośród wszystkich uznanych wyznań i religii.
- “Chcemy, aby Zespół zajął się problemami Kościoła i wzajemnymi stosunkami, które życie przynosi. Żywię nadzieję, że będzie to dobra praca dla wspólnego dobra” – stwierdził abp Sawa.
Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny obejmujący swoją jurysdykcją wszystkie parafie prawosławne na terenie Polski, liczy około sześćset tysięcy wiernych.Opiece tego kościoła podlegają także prawosławni z Hiszpanii, Portugalii i Brazylii. Prawosławie na ziemiach polskich obecne jest od X wieku.
Zdj. Centrum Informacyjne Rządu