Powstanie nowy Kościół luterański w USA
- 23 sierpnia, 2010
- przeczytasz w 2 minuty
Członkowie konserwatywnej organizacji CORE, należący do Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Ameryki (ELCA), spotykają się26 sierpnia wGrove City (Ohio), aby utworzyć nowy Kościół luterański. Członkowie CORE instytucjonalizują w ten sposób spór w łonie ELCA, wywołany m.in. zeszłoroczną decyzją synodu Kościoła o dopuszczeniu do ordynacji aktywnych homoseksualistów. Nowy Kościół nazywać się będzie Północno-Amerykański Kościół Luterański (NALC). — Chcemy podtrzymywać konfesyjne zasady luteranizmu: wierność wobec autorytetu […]
Członkowie konserwatywnej organizacji CORE, należący do Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Ameryki (ELCA), spotykają się26 sierpnia wGrove City (Ohio), aby utworzyć nowy Kościół luterański. Członkowie CORE instytucjonalizują w ten sposób spór w łonie ELCA, wywołany m.in. zeszłoroczną decyzją synodu Kościoła o dopuszczeniu do ordynacji aktywnych homoseksualistów. Nowy Kościół nazywać się będzie Północno-Amerykański Kościół Luterański (NALC).
- Chcemy podtrzymywać konfesyjne zasady luteranizmu: wierność wobec autorytetu Biblii i ksiąg wyznaniowych – powiedział przedstawiciel CORE, ks. Mark Chavez. Z kolei ks. Paull Spring, jeden z czołowych liderów CORE stwierdził, że nowa wspólnota stoi przed wielką szansą złożenia świadectwa wierności Ewangelii oraz rozpoczęcia duchowego odrodzenia w amerykańskim luteranizmie. Liderzy nowego Kościoła przekonują, że nie chodziło im tylko o etykę seksualną, ale o poważniejszy problem, którym jest odchodzenie od autorytetu Pisma Świętego w ELCA.
- Nie chcieliśmy odchodzić z ELCA, ale to ELCA wybrał odrzucenie wiary, która raz została przekazana świętym. Chcemy trwać w ramach konsensusu Kościoła powszechnego – powiedział Ryan Schwarz, odpowiedzialny za strategię misyjną CORE. Powołanie nowego Kościoła nie będzie prawdopodobnie oznaczać likwidacji CORE – organizacja ma być luterańskim ruchem na rzecz konfesyjnego luteranizmu aktywnego również na polu misyjnym. Członkami CORE będą mogli być luteranie należący do różnych Kościołów, w tym tradycjonaliści z ELCA, którzy nie zdecydowali się na porzucenie Kościoła.
W USA działa kilkadziesiąt Kościołów luterańskich. Najbardziej liczące się to (wg liczebności): Ewangelicko-Luterański Kościół Ameryki (ELCA), Kościół Luterański Synodu Missouri (LCMS), Kościół Ewangelicko-Luterański Synodu Wisconsin (WELS). Pozostałe Kościoły, skupiające od kilkuset do kilkunastu tysięcy wiernych, nie mają większej siły przebicia, a ich spektrum teologiczne rozciąga się od skrajnego fundamentalizmu religijnego aż po najbardziej egzotyczne wspólnoty będące kompilacją duchowości przedsoborowego katolicyzmu, anglikanizmu, ortodoksji luterańskiej, a nawet liturgii prawosławnego wschodu.