Pożegnanie Dorothee Sölle
- 8 maja, 2003
- przeczytasz w 3 minuty
„Była jedną z najznamienitszych kobiet naszych czasów. Będzie nam bardzo brakowało jej profetycznego i pełnego poezji głosu (…) Sölle zebrała wspólnotę z całego świata, która żyje wielką tęsknotą za autentycznym spotkaniem z Bogiem i zdecydowanym głosem w naszych egoistycznych i bezlitosnych czasach“ powiedziała luterańska biskup Bärbel Wartenberg-Potter z Lubeki podczas uroczystego nabożeństwa żałobnego, podczas którego pożegnano zmarłą niedawno Dorothee Sölle. Pogrzeb znanej teolog, poetki […]
„Była jedną z najznamienitszych kobiet naszych czasów. Będzie nam bardzo brakowało jej profetycznego i pełnego poezji głosu (…) Sölle zebrała wspólnotę z całego świata, która żyje wielką tęsknotą za autentycznym spotkaniem z Bogiem i zdecydowanym głosem w naszych egoistycznych i bezlitosnych czasach“ powiedziała luterańska biskup Bärbel Wartenberg-Potter z Lubeki podczas uroczystego nabożeństwa żałobnego, podczas którego pożegnano zmarłą niedawno Dorothee Sölle.
Pogrzeb znanej teolog, poetki i zaangażowanej działaczki społecznej odbył się w luterańskim Kościele św. Katarzyny w Hamburgu. Na nabożeństwie żałobnym prócz męża zmarłej, ks. prof. Fulberta Steffensky´ego i czwórki ich dzieci, obecni byli liczni goscie z kraju i zagranicy, m.in. bp Manfred Kock, prezes Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD). Liturgię żałobną prowadziły trzy panie biskup z Niemiec: bp Wartenberg-Potter (Lubeka), bp Margot Käßmann (Hannover) i bp Maria Jepsen (Hamburg).
„Zasługą Sölle jest to, że odnalazła nowy język i nowe obrazy Boga. Słowa jak chleb, teksty pełne jasności i konkretnego życia, uczciwe, dokładne i przepełnione światłem“ powiedziała w swoim kazaniu bp Wartenberg-Potter, która dodała, iż “największą głupotą powojennej historii Kościoła Ewangelickiego było niedocenienie teologii Sölle przez niemieckie fakultety teologiczne. To wlasnie Sölle, jak nikt inny przedtem, wniosła teologiczne światło w XX wiek oddalony od Boga” dodała bp Wartenberg-Potter.
Dorothee Sölle urodziła się w 1929 roku w Kolonii (Köln) i studiowała teologię ewangelicką, filozofię oraz literaturoznawstwo na Uniwersytecie Kolońskim. Po habilitacji była wykładowcą historii współczesnej literatury niemieckiej. W latach 1975–1987 była kierownikiem katedry Teologii Systematycznej na Union Theological Seminary w Nowym Yorku.
Sölle należała do przedstawicieli tzw. „innego protestantyzmu”, który zajmował się historyczno-krytyczną interpretacją Biblii. W późniejszym czasie Dorothee Sölle stała się też znaczącą przedstawicielką ewangelickiej teologii wyzwolenia i teologii feministycznej. Sölle wielokrotnie powtarzała, że jej wiara narodziła się po okropieństwach drugiej wojny światowej.
Niezapomniane jest też polityczne i społeczne zaangażowanie zmarłej teolog. Wielokrotnie podróżowała w zapalne regiony świata dotknięte konflikatami militarnymi i ogromną biedą. Sölle pracowała i mieszkała w Północnym Wietnamie i Nikaragui. Po pobycie za granicą zaangażowała się w ruch na rzecz pokoju. Jej dewizą było przekonanie, że wprawdzie powinien istnieć rozdział Kościoła od Państwa, ale nie między duchem wiary i polityki. Legendarne stały się wystąpienia Sölle na Ewangelickich Dniach Koscioła oraz podczas założonej w latach 60-tych minionego stulecia w Kolonii inicjatywy ekumenicznej „Polityczne nieszpory.”
Dorothee Sölle wielokrotnie krytykowana była przez ewangelickie władze kościelne, które niekiedy oceniały poglądy Sölle jako „naiwne, powierzchowne i marginalne.”
W 1969 roku wyszła ponownie za mąż za teologa i znanego pedagoga religii, byłego zakonnika rzymskokatolickiego, ks. Fulberta Steffensky´ego. Sölle była autorką wielu książek, publikacji naukowych i wierszy. Wraz z mężem była gościem i referentem sympozjum Ewangelickiej Akademii Bad Boll pt. „Bóg i szczęście”, skąd przewieziono ją do kliniki medycznej w Göppingen, gdzie zmarła w minioną niedzielę na zawał serca w wieku 73 lat.
(nordelbien.de/epd/ekd)
Link do rozmowy Dorothee Sölle i Fulberta Steffesky´ego na łamach Deutsches Allgemeines Sonntagsblatt z 1998 roku (tylko w j. niemieckim).
Link do wydawnictwa dtv, w którym ukazała się większośc książek Dorothee Sölle.
Link do kazania Dorothee Sölle na temat wspólnej Eucharystii między rzymskimi katolikami i ewangelikami, wygłoszone podczas Dni Katolika w Hamburgu 2000 roku.
Wspomnienie Dorothee Sölle we Frankfurter Rundschau.