Prawdopodobne “Nie” dla związków jednopłciowych w Kirku
- 8 grudnia, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Pomimo głosowania Zgromadzenia Generalnego Kirku wygląda na to, że większość prezbiteratów zagłosuje przeciwko oficjalnemu uwolnieniu pastorów od cenzury kościelnej za pobłogosławienie związków jednopłciowych. Zostanie zatem w mocy obecna praktyka, która jest niejasna.Zeszłoroczne Zgromadzenie Generalne zaproponowało, żeby pastorów oficjalnie uwolnić od potencjalnej cenzury kościelnej za pobłogosławienie lub odmowę pobłogosławienia związków jednopłciowych. Dotychczas pastorzy mieli prawo działać zgodnie z własnym sumieniem, ale konserwatywne prezbiteraty zwykle nakładały kary […]
Pomimo głosowania Zgromadzenia Generalnego Kirku wygląda na to, że większość prezbiteratów zagłosuje przeciwko oficjalnemu uwolnieniu pastorów od cenzury kościelnej za pobłogosławienie związków jednopłciowych. Zostanie zatem w mocy obecna praktyka, która jest niejasna.
Zeszłoroczne Zgromadzenie Generalne zaproponowało, żeby pastorów oficjalnie uwolnić od potencjalnej cenzury kościelnej za pobłogosławienie lub odmowę pobłogosławienia związków jednopłciowych. Dotychczas pastorzy mieli prawo działać zgodnie z własnym sumieniem, ale konserwatywne prezbiteraty zwykle nakładały kary kościelne na takich duchownych, podczas gdy liberalne prezbiteraty tę praktykę tolerowały. Nowe prawo miało rozwiązać potencjalne niejasności, ale zgodnie z ustawą z 1689 roku wymagało zgody większości prezbiteratów Kirku.
Jak na razie zagłosowało nad uchwałą 21 prezbiteratów, z czego sześć największych opowiedziało się za, za to 15 przeciw. Za nowym prawem miażdżącą większością opowiedział się najliczniejszy prezbiterat kraju – Edynburg, gdzie propozycję poparło 126 głosujących starszych w stosunku do 76 przeciw. Komentatorzy przypuszczają, że ostatecznie za nowym prawem opowie się około 12 prezbiteratów, a przeciw 33. Zgodnie z podziałem na prezbiteraty dokonanym jeszcze w XIX wieku, każdy prezbietrat niezależnie od liczebności ma 1 głos – stąd przewaga konserwatystów. Na Zgromadzenie Generalne liczy się liczebność i stąd minimalna przewaga liberałów.
Lider ewangelikalnego skrzydła w Kirku Pastor Ian Watson ogłosił wyniki „wielkim sukcesem Kirku” i zapowiedział, że ewangelikalni delegaci na Zgromadzenie Generalne będą się teraz domagali by oficjalnie zakazać duchownym Kirku takich błogosławieństw, co jednak będzie miało dużo mniejsze szanse na sukces.
Kościół Szkocji jest narodowym kościołem Szkocji. Związki cywilne w Szkocji, jak w całej Wielkiej Brytanii, zalegalizowano rok temu. Od tego czasu zawarło je w Szkocji ponad 900 par. Na razie jedynymi kościołami, które je błogosławią są Kościół Unitariański i Zjednoczony Kościół Reformowany (kongregacjonalny). Pastorzy Kirku jak i Episkopalnego Kościoła Szkocji mają w takich sprawach swobodę sumienia, choć takie ceremonie nie mogą mieć miejsca w kościele, ani przypominać liturgią małżeństw.