Australia: Pierwsza biskupka wyświęcona

0

22 maja Anglikański Kościół Australii (ACA) konsekrował pierwszą kobietę na biskupa. Jak już informowaliśmy, nowym członkiem australijskiego episkopatu została bp Kay Goldsworthy, która objęła urząd biskupa pomocniczego w diecezji Perth. Bp Kay była również jedną z pierwszych kapłanek wyświęconych w ACA w 1992 roku.

Na uroczystość w katedrze św. Jerzego przybyło ponad 22 biskupów z Australii i Nowej Zelandii. Zabrakło zwierzchnika diecezji Sydney, abp. Petera Jansena, i bp. Davida Mulready z Północnozachodniej Diecezji.

Obrzędu konsekracji dokonał prymas australijskiego Kościoła, abp Phillip Aspinall. Decyzja o wyświęceniu bp Goldsworthy wywołała niemałe poruszenie w Kościele anglikańskim, który jest drugim co do wielkości Kościołem w Australii po Kościele rzymskokatolickim. Część kleru anglikańskiego sprzeciwia się udzielaniu święceń kapłańskich i biskupich kobietom.

Poprzez konsekrację Kay duchowe przywództwo w Kościele, które było zarezerwowane dla mężczyzn, stało się kompletne, gdy kobiety stały się pełnymi uczestniczkami biskupiego posługiwania w Kościele – powiedział abp Herft, ordynariusz Perth i prymas zachodniej prowincji australijskiej, który przewodniczył liturgii.

Bp Goldsworthy tylko przez krótki czas pozostanie jedyną kobieta w australijskim episkopacie. Już 31 maja br., w katedrze św. Pawła w Wiktorii wyświęcona na biskupa zostanie ks. kanonik Barbara Darling.

>> Ekumenizm.pl: Kobieta biskup zaszkodzi jedności

:: ORDYNACJA KOBIET