Rak rasizmu toczy metodyzm?
- 20 maja, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Rasizm blokuje arterie Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego, i jak zagrożeni zawałem serca, wspólnota musi podjąć wysiłek zmian, aby przeżyć — uważa Marilyn Magee, od wielu lat zaangażowana w walkę o prawa afroamerykańskich członków wspólnot metodystycznych w Stanach Zjednoczonych. — Wyglądamy dobrze, ale nie jest z nami najlepiej — podkreśla Magee i porównuje kościół do organizmu toczonego długotrwałą chorobą. — My wciąż często nie mamy świadomości, że choroba rasizmu atakuje podstępnie nasz Kościół. Długoletnia […]
Rasizm blokuje arterie Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego, i jak zagrożeni zawałem serca, wspólnota musi podjąć wysiłek zmian, aby przeżyć — uważa Marilyn Magee, od wielu lat zaangażowana w walkę o prawa afroamerykańskich członków wspólnot metodystycznych w Stanach Zjednoczonych.
— Wyglądamy dobrze, ale nie jest z nami najlepiej — podkreśla Magee i porównuje kościół do organizmu toczonego długotrwałą chorobą. — My wciąż często nie mamy świadomości, że choroba rasizmu atakuje podstępnie nasz Kościół. Długoletnia dieta fanatyzmu, dyskryminacji i prawomocnej segregacji było niezwykle szkodliwe i zaszkodziło naszym organom. Teraz ofiara tej choroby, czyli Kościół musi podjąć wysiłek zmiany stylu życia, aby przeżyć — podkreśla Magee.
Liderzy metodyzmu zmierzyli się z problemem rasizmu w trakcie spotkania poświęconemu temu problemowi, które odbyło się na początku maja. Jego uczestnicy potwierdzali konieczność zrozumienia wszystkich afro-amerykanów, którzy pozostali w Kościele metodystycznym, mimo grzechu rasizmu, jaki jego członkowie i liderzy w przeszłości popełniali.
- Jesteśmy wezwani do wspólnego budowania takiego Kościoła, do jakiego powoływał nas Bóg — podkreślił ks. Bruce Robbins z Komisji ds. Jedności Chrześcijan. — Mamy świadomość, że jesteśmy częścią podzielonego Kościoła, a rasizm jest główną częścią tych podziałów.
Bp James S. Thomas z Atlanty podkreślił także, że niestety metodyści ponoszą odpowiedzialność za działanie i akceptowania niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Biskup przyznał jednak także, że metodyzm ma zasługi w zniesieniu tej zbrodniczej instytucji. John Wesley — założyciel metodyzmu wielokrotnie wypowiadał się przeciwko niewolnictwu, podobne stanowisko zajmował także jeden z pierwszych liderów amerykańskiego metodyzmu Francis Asbury.
Thomas zaznaczył także, że rasizm jest bałwochwalstwem. — Bóg stworzył na różnymi! Czy Bóg popełnia błędy? NIE — stwierdził.