Renesans “spowiedzi usznej”
- 21 listopada, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
W ewangelickiej Katedrze Berlińskiej (Berliner Dom) będzie można w każdą środę uczestniczyć w osobistej spowiedzi przed duchownym. Spowiedź przeprowadzać będzie dwóch księży: proboszcz katedralny ks. Ralph G. Wüstenberg oraz główny kaznodzieja ks. Wilhelm Hühnerbein. Spowiedź pomyślana jest dla ludzi, którzy chcą rozwiązać swoje problemy i chcą oczyścić swoje sumienie przed Bogiem – uważa ks. Wüstenberg, który podkreśla, że decydującą kwestią przy spowiedzi jest wiara w to, że Chrystus […]
W ewangelickiej Katedrze Berlińskiej (Berliner Dom) będzie można w każdą środę uczestniczyć w osobistej spowiedzi przed duchownym. Spowiedź przeprowadzać będzie dwóch księży: proboszcz katedralny ks. Ralph G. Wüstenberg oraz główny kaznodzieja ks. Wilhelm Hühnerbein.
Spowiedź pomyślana jest dla ludzi, którzy chcą rozwiązać swoje problemy i chcą oczyścić swoje sumienie przed Bogiem – uważa ks. Wüstenberg, który podkreśla, że decydującą kwestią przy spowiedzi jest wiara w to, że Chrystus odpuszcza grzechy człowieka.
Inicjatywa Katedry Berlińskiej, należącej do Unii Kościołów Ewangelickich nie jest jednak nowa. Wiele parafii ewangelickich w Niemczech oraz bractwa kościelne (m.in. Ewangelickie Bractwo im. św. Michała) od wielu lat praktykuje zapomnianą w Kościołach ewangelickich formę spowiedzi. W tym roku Zjednoczony Kościół Ewangelicko-Luterański Niemiec (VELKD) przygotował agendę liturgiczną ze wskazówkami duszpasterskimi dla parafii, w których praktykowana jest spowiedź uszna.
Wbrew utartym wyobrażeniom spowiedź nie została zniesiona w Kościołach ewangelickich. W teologii luterańskiej podkreślana jest władza kluczy ordynowanego duchownego, który w miejsce Chrystusa zwiastuje wszystkim pokutującym łaskę i odpuszczenie grzechów. Jeszcze długo po Reformacji ks. dr. Marcina Lutra spowiedź uszna praktykowana była bez większych zmian. Dopieropo oświeceniu spowiedź prywatna (lub tzw. uszna) zostaje sukcesywnie zastępowana spowiedzią powszechną przed ołtarzem podczas nabożeństw połączonych z Komunią Świętą.
Także i w Polsce spowiedź odbywa się przed ołtarzem w ramach nabożeństwa komunijnego, jednakże możliwa jest także spowiedź u duchownego, która ma takie samo znaczenie jak spowiedź w kościele. Jednakże zamiast spowiedzi usznej częściej praktykuje się rozmowę duszpasterską, podczas której duchowny może udzielić absolucji. Ciekawostką jest fakt, że do dziś stoją konfesjonały w kilku kościołach ewangelickich, także w Polsce (np. w kościele Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sorkwitach).