Rosyjska Cerkiew na Kubie
- 16 listopada, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
Jak już informowalismy na EAI ekumenizm.pl, niedawno patriarcha Moskwy i całej Rosji, Aleksiej II, zaaprobował budowę świątyni Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na Kubie. W ostatnią niedzielę został położony kamień węgielny pod budowę prawosławnej rosyjskiej cerkwi w stolicy Kuby, w La Habana (Hawanie). Aktu dokonał metropolita Moskwy Kirył. Świątynia zostania wybudowana na brzegu morza, na Avenida del Puerto y Santa Clara, w starym mieście Hawany. Metropolita Kirył podkreślił, że cerkiew […]
Jak już informowalismy na EAI ekumenizm.pl, niedawno patriarcha Moskwy i całej Rosji, Aleksiej II, zaaprobował budowę świątyni Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na Kubie. W ostatnią niedzielę został położony kamień węgielny pod budowę prawosławnej rosyjskiej cerkwi w stolicy Kuby, w La Habana (Hawanie). Aktu dokonał metropolita Moskwy Kirył. Świątynia zostania wybudowana na brzegu morza, na Avenida del Puerto y Santa Clara, w starym mieście Hawany. Metropolita Kirył podkreślił, że cerkiew będzie czynnikiem pozwalającym na ocieplenie wzajemnych stosunków pomiędzy Rosją i Kubą.
Dofinansowywana przez władze Kuby budowa nowej cerkwi ma być również hołdem złożonym wszystkim Rosjanom, którzy współpracowali z Kubą w czasach Związku Radzieckiego.
Metropolita Kirył przybył na Kubę w niedzielę z Republiki Dominikańskiej i odleci z tego kraju we wtorek. Przewodniczył on również celebracji religijnej w Bazylice Mniejszej należącej do katolickiego klasztoru Świętego Franciszka z Asyżu. Spotkał się również z przedstawicielami władz Kuby, w tym z szefem Biura do Spraw Religijnych Centralnego Komitetu Partii Komunistycznej Kuby, Caridad Diego, i z historykiem miasta Hawany, Eusebio Lealem. Na lotnisku, obok Caridad, przywitał go rosyjski ambasador na Kubie, Andrei Dimitriev.
W Ameryce Łacińskiej Rosyjski Kościół Prawosławny posiada diecezje w Argentynie i w Brazylii oraz wspólnoty w Chile, Peru i w Meksyku.