Rozłam w rosyjskim luteranizmie
- 10 sierpnia, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Dwie tradycyjne wspólnoty luterańskie działające na terytorium Federacji Rosyjskiej — Kościół Ewangelicko-Luterański w Rosji, na Ukrainie, w Kazachstanie i Azji Środkowej (ELKRAS) oraz Ewangelicko-Luterański Kościół Ingrii w Rosji — wydały wspólne oświadczenie potępiające działalność misyjną innych Kościołów luterańskich,obliczoną m.in.na rozbicie obydwu wspólnot. Pod koniec czerwca w Moskwie odbył się Synod Generalny Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Rosji, podczas którego wybrano biskupa wspólnoty. Według władz ELKRAS i Kościoła Ingrii była to kulminacja […]
Dwie tradycyjne wspólnoty luterańskie działające na terytorium Federacji Rosyjskiej — Kościół Ewangelicko-Luterański w Rosji, na Ukrainie, w Kazachstanie i Azji Środkowej (ELKRAS) oraz Ewangelicko-Luterański Kościół Ingrii w Rosji — wydały wspólne oświadczenie potępiające działalność misyjną innych Kościołów luterańskich,obliczoną m.in.na rozbicie obydwu wspólnot.
Pod koniec czerwca w Moskwie odbył się Synod Generalny Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Rosji, podczas którego wybrano biskupa wspólnoty. Według władz ELKRAS i Kościoła Ingrii była to kulminacja działań zmierzających do rozbicia rosyjskiego luteranizmu.
Obydwa Kościoły zgodnie twierdzą, że rozbijanie tradycyjnych wspólnot ewangelickich odbywa się z przyczyn pozakościelnych. Odżegnują się też od metod misyjnych, stosowanych przez obcych misjonarzy luterańskich: “Tradycyjny luteranizm rosyjski zdaje sobie sprawę z wagi działalności misyjnej, jednak odrzuca jako metodę prozelityzm i agresywną propagandę. Być może te metody przynoszą jakiś skutek, jednak my jesteśmy przywiązani do innych” – czytamy w oświadczeniu.
Obydwa Kościoły uważają, że doświadczenie ostatnich lat pokazuje, iż każdy rozłam prowadzi do osłabienia, a nie wzmocnienia pozycji luteranizmu w Rosji i innych państwach: “Tradycyjny luteranizm obejmuje swym zasięgiem takie terytorium, że jest w stanie przyjąć wszystkich ewangelików wyznania augsburskiego, jest też na każdego otwarty”. ELKRAS i Kościół Ingrii zadeklarowały, że działania mające spowodować rozbicie, przyniosły efekt odwrotny.
Czerwcowy Synod wybrał na biskupa Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Rosji ks. Daniła Jewgieniewicza Sobolewa, proboszcza parafii św. Trójcy w Krasnojarsku. Władymir Siergiejewicz Pudow, prezydent Synodu nie wykluczył, że nowa wspólnota będzie przyjmować parafie należące obecnie do innych jurysdykcji, jeśli tylko wyrażą taką chęć.