Rozpoczęło się Zgromadzenie Ogólne ŚFL
- 22 lipca, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
W kanadyjskim mieście Winnipeg zainaugurowano wczoraj nabożeństwem spowiednio-komunijnym X Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL). Najważniejszą kwestią Zgromadzenia jest podkreślenie wizji pokoju, pojednania i przemian w „zaślepionym świecie” dotkniętym wieloma konfliktami i niesprawiedliwością. 10-dniowe spotkanie ŚFL odbywa się pod hasłem „Ku uzdrowieniu świata” i bierze w nim udział ok. 800 delegatów komunii luterańskiej z całego świata, do której należy ok. 62 miliony luteranów. Nabożeństwo inauguracyjne […]
W kanadyjskim mieście Winnipeg zainaugurowano wczoraj nabożeństwem spowiednio-komunijnym X Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL). Najważniejszą kwestią Zgromadzenia jest podkreślenie wizji pokoju, pojednania i przemian w „zaślepionym świecie” dotkniętym wieloma konfliktami i niesprawiedliwością. 10-dniowe spotkanie ŚFL odbywa się pod hasłem „Ku uzdrowieniu świata” i bierze w nim udział ok. 800 delegatów komunii luterańskiej z całego świata, do której należy ok. 62 miliony luteranów. Nabożeństwo inauguracyjne rozpoczęło się w rzymskokatolickiej katedrze św. Bonifacego w Winnipeg, które prowadził prymas wspólnoty anglikańskiej w Kanadzie abp Michael Peers, sekretarz generalny ŚFL ks. dr Ishmael Noko, prezydent ŚFL ks. bp Christian Krause oraz bp Raymond Schultz, zwierzchnik Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Kanady, który wygłosił okolicznościowe kazanie. W swoim kazaniu bp Raymond Schultz przestrzegł przed negatywnymi konsekwencjami globalizacji dla najbiedniejszych krajów, epidemiami głodu i AIDS.W nabożeństwie uczestniczył także kard. Walter Kasper, prezydent Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz ks. abp Emilius Goulet z rzymskokatolickiej Archidiecezji św. Bonifacego, który udostępnił katedrę luteranom.
Ks. bp Margot Käßmann, która jest zwierzchnikiem Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Hannoveru, największego Kościoła Krajowego w Niemczech, wygłosiła główny referat, w którym wskazała na ignorowanie przez bogate kościoły wspólnoty luterańskiej problemów, z jakimi borykają się luteranie w biednych krajach Trzeciego Świata. Ks. biskup Käßmann wezwała do odpowiedzialnego rozumienia globalizacji, zaznaczając, że Kościoły luterańskie nie mogą zapomnieć o społecznej sprawiedliwości, problemach zdrowotnych i ekologicznych, którego dotykają cały świat.
Fakt, że główny referat Zgromadzenia wygłosiła kobieta, sprawująca posługę biskupią świadczy o tym, że ŚFL wyraźnie opowiada się za ordynacją kobiet we wszystkich Kościołach członkowskich ŚFL.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Rzeczpospolitej Polskiej reprezentuje w Winnipeg zwierzchnik Kościoła ks. bp Janusz Jagucki oraz studentka teologii ewangelickiej p. Dorota Czauderny.
Zgromadzenie Ogólne wybierze nowego prezydenta ŚFL, ponieważ w tym roku upływa 6‑letnia dotychczasowego prezydenta ŚFL, bp. Christiana Krause.
Z okazji X Zgromadzenia Ogólnego ŚFL kanadyjska poczta wydała okolicznościowy znaczek pocztowy o nominale 48 centów, który będzie w sprzedaży przez następny rok. Na znaczku widnieje oficjalne logo zgromadzenia ŚFL. Organizatorzy Zgromadzenia ponownie zaapelowali do władz kanadyjskich o przyznanie wiz niektórym delegatom z tzw. Trzeciego Świata. Władze odmówiły udzielenia wiz ok. 80 delegatom, obawiając się, że delegaci mogliby wystąpić o azyl podczas trwania Zgromadzenia. (lwi/epd)