Rzym: między wschodem i zachodem
- 14 sierpnia, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
W dniach 19.–31. sierpnia odbywała się w Wiecznym Mieście konferencja naukowa pt.:“Rzym: Między wschodem i zachodem”. Organizatorami byli Ukraiński Uniwersytet Katolicki w Rzymie oraz Ośrodek Badań nad Tradycją Antyczną w Warszawie. Spotkanie dotyczyło roli Rzymu w formowaniu się tożsamości eklezjalnej Kościoła grekokatolickiego oraz ważnych dziejowych wydarzeń tej denominacji.Na jedną z pierwszych sesji przybył abp Claudio Gugerotti, nuncjusz apostolski w Armenii. Przyjechał do Włoch specjalnie na zaproszenie organizatorów sesji, o. prof. Borysa […]
W dniach 19.–31. sierpnia odbywała się w Wiecznym Mieście konferencja naukowa pt.:“Rzym: Między wschodem i zachodem”. Organizatorami byli Ukraiński Uniwersytet Katolicki w Rzymie oraz Ośrodek Badań nad Tradycją Antyczną w Warszawie. Spotkanie dotyczyło roli Rzymu w formowaniu się tożsamości eklezjalnej Kościoła grekokatolickiego oraz ważnych dziejowych wydarzeń tej denominacji.
Na jedną z pierwszych sesji przybył abp Claudio Gugerotti, nuncjusz apostolski w Armenii. Przyjechał do Włoch specjalnie na zaproszenie organizatorów sesji, o. prof. Borysa Gudziaka rektora UKU we Lwowie, o. prof. Iwana Daćko, dyrektora Instytutu Ekumenicznego UKU w Rzymie oraz prof. Jerzego Axera, dyrektora OBTY w Warszawie. Abp Gugerotti omówił zmiany, jakie zaszły w działalności nuncjatur na świecie po Soborze Watykańskim II oraz o roli papiestwa w życiu Kościoła ormiańskiego, którego patriarchą jest katolikos Jan Piotr XVIII. Hierarcha przypomniał, iż od soboru trwają próby reinterpretacji znaczenia papiestwa. Nuncjusz ocenił, iż posługa papieża traktowana jest z dużym dystansem, a dla wiernych Katolickiego Kościoła Ormiańskiego najwyższym autorytetem w sprawach wiary pozostaje lokalny patriarcha.
W swych wykładach ojcowie Gudziak i Daćko omówili ważne wydarzenia z dziejów Kościoła unickiego. Pierwszy z prelegentów dokonał rekonstrukcji wydarzeń z 1595 roku, gdy dwaj delegaci prawosławni odpowiedzialni za unię z Rzymem, bp Hipacy Pociej i Cyryl Terlecki, przebywali w Wiecznym Mieście. Podobny temat miał odczyt dra Ihora Skoczylasa, który skoncentrował się na wpływie kultury włoskiej na narody całej Rzeczypospolitej. W swej wypowiedzi dr Oleh Turij omówił wpływ kultury łacińskiej na kształtowanie się świadomości eklezjalnej Kościoła unickiego.
O. prof. Daćko omówił najnowszą historię Kościoła grekokatolickiego po II wojnie światowej, koncentrując się na działalności specjalistów ds. relacji Rzymu z Kościołem unickim. Wspomniani zostali m. in. teolog Aurelio Palmieri, o. Conrad De Meester i oddany dialogowi z Kościołami wschodnimi Michel D’Herbigny. Daćko mówił również o odmiennych stanowiskach papieży wobec Kościoła prawosławnego oraz Kościołów unickich.
Spotkania naukowe urozmaiciły także referaty innych uczestników: prof. J. Axera nt. kultury łacińskiej w Polsce, prof. Marii Zubryckiej (Lwów) o fenomenie wieczności miasta Rzym”, prof. Teresy Chynczewskiej-Hennel (Warszawa) o dziejach nuncjatury apostolskiej w siedemnastowiecznej Polsce oraz pań Oleny Halety, Iryny Starowojt i Natalii Kowalczuk o motywie Rzymu w literaturze ukraińskiej.
Ważnym wydarzeniem podczas samej konferencji było podjęcie przez uczestników decyzji ws. dalszych prac badawczych dotyczących Kościoła grekokatolickiego. Z inicjatywy prof. W. Mędrzeckiego (Warszawa) w najbliższym czasie realizowany będzie projekt badań nad funkcją łaciny w tekstach pisanych przez unitów w wieku XVII oraz pielgrzymek grekokatolickich do Rzymu w XVII wieku oraz czasach współczesnych.