Schizma!
- 10 lutego, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Kenii, bp Walter Obare, konsekrował w minioną sobotę 75-letniego Arne Olssona na biskupa konserwatywnej wspólnoty Prowincja Misji (Missionsprovinsen). Tym samym usankcjonował schizmę w łonie Kościoła Szwecji (Svenska kyrkan). Zrobił to wbrew ostrzeżeniom i radom zarówno ze strony KG Hammara, arcybiskupa Uppsali i zwierzchnika szwedzkich luteranów, jak i ks. Ishmaela Noko, sekretarza generalnego Światowej Federacji Luterańskiej (Lutheran World Federation). “Ty, biskupie Obare, jesteś […]
Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Kenii, bp Walter Obare, konsekrował w minioną sobotę 75-letniego Arne Olssona na biskupa konserwatywnej wspólnoty Prowincja Misji (Missionsprovinsen). Tym samym usankcjonował schizmę w łonie Kościoła Szwecji (Svenska kyrkan). Zrobił to wbrew ostrzeżeniom i radom zarówno ze strony KG Hammara, arcybiskupa Uppsali i zwierzchnika szwedzkich luteranów, jak i ks. Ishmaela Noko, sekretarza generalnego Światowej Federacji Luterańskiej (Lutheran World Federation).
“Ty, biskupie Obare, jesteś członkiem Rady Światowej Federacji Luterańskiej. Rozumie się samo przez się, że od członka Rady oczekuje się dbania o jedność światowej wspólnoty luterańskiej. To oznacza, że ponosisz pasterską odpowiedzialność za jedność wspólnoty i — w konsekwencji — jedność Kościoła. Wewnętrzne walki w obrębie Kościołów członkowskich ŚFL, w mojej opinii, są sprawą Federacji. Odradzałbym Ci przyjęcie zaproszenia do konsekracji duchownych Prowincji Misji i poproszenie ŚFL o zajęcie się tą kwestią” — pisał do bp. Obare ks. Noko w listopadzie ubiegłego roku.
Bezskutecznie. 31. stycznia ks. Ishamel Noko skierował list do Komitetu Kierowniczego ŚFL, w którym napisał m.in.: “To (konsekracja biskupa dla Prowincji Misji — przyp. PK) w mojej opinii godny pożałowania obrót sprawy w łonie wspólnoty luterańskiej w czasie, w którym budujemy zrozumienie dla jedności i kolegialności wśród liderów naszych Kościołów”.
Arcybiskup KG Hammar tak skomentował Ekumenicznej Agencji Informacyjnej całą sprawę: — Prowincja Misji stworzyła autonomiczny Kościół. Nieliczna mniejszość, przez ostatnich kilka lat, tworzyła alternatywne struktury i formowała Kościół. Ta praca właśnie się zakończyła, wraz z konsekracją biskupa i ordynowaniem duchownych. Dla wszystkich stało się jasne, że Prowincja Misji nie jest już częścią Kościoła Szwecji. Potwierdził to także biskup Walter Obare z Kenii, który przewodniczył konsekracji. Stwierdził on, że Prowincja Misji przedstawiała mu się jako autonomiczne ciało Kościelne w Szwecji.
Bezpośrednią przyczyną schizmy jest ordynowanie przez Kościół Szwecji kobiet na duchownych. Kościół zezwolił na nią już w 1958 roku, a pierwsza kobieta-ksiądz zaczęła swą posługę rok później. Dopiero kilkanaście miesięcy temu przeciwnicy tej praktyki powołali do życia Prowincję Misji, konserwatywną organizację, która początkowo miała się przekształcić w diecezję nie uznającą ordynacji kobiet. Na jej czele stoi ks. Bengt Birgersson, duchowny z kilkudziesięcioletnią praktyką pastorską.
Zobacz także: