Spór o Matkę Teresę
- 15 lipca, 2003
- przeczytasz w 1 minutę
Spór o pochodzenie narodowe Matki Teresy podzielił Macedonię i Albanię. Oba te kraje uważają bowiem, że Matka Teresa była ich “obywatelką”. Wszystko rozpoczęło się niegroźnie. Na pomniku Matki Teresy w Rzymie miał zostać umieszczony napis, w którym, jak to uzgodniono, Macedończycy oddają cześć swojej rodaczce Matce Teresie. Treść napisu wywołała niezadowolenie Albańczyków. Albańscy politycy i działacze społeczni wysłali już w tej kwestii wlist protestancyjny do mera Rzymu. […]
Spór o pochodzenie narodowe Matki Teresy podzielił Macedonię i Albanię. Oba te kraje uważają bowiem, że Matka Teresa była ich “obywatelką”.
Wszystko rozpoczęło się niegroźnie. Na pomniku Matki Teresy w Rzymie miał zostać umieszczony napis, w którym, jak to uzgodniono, Macedończycy oddają cześć swojej rodaczce Matce Teresie.
Treść napisu wywołała niezadowolenie Albańczyków. Albańscy politycy i działacze społeczni wysłali już w tej kwestii wlist protestancyjny do mera Rzymu. Podkreślają w nim, że napis wprowadza w błąd.
Sprawa nie jest jednak wcale tak prosta. Matka Teresa urodziła się bowiem w Skopie (wówczas jednym z miast Imperium Osmańskiego, obecnie stolicy Macedonii), jednak jej rodzice byli etnicznymi Albańczykami.
Wszystko wskazuje więc na to, że w tej sprawie obie strony mają rację.