Starokatolicka alternatywa tylko dla odważnych?
- 24 sierpnia, 2007
- przeczytasz w 1 minutę
Przejście członków Kościoła rzymskokatolickiego na starokatolicyzm wymaga odwagi – powiedział bp Fritz-René Müller (zdj.), zwierzchnik Chrześcijańsko-Katolickiego (Starokatolickiego) Kościoła w Szwajcarii, w rozmowie z tygodnikiem szwajcarskich Kościołów ewangelicko-reformowanych “Reformierte Presse”. Według biskupa Kościół starokatolicki, dopuszczający do święceń kapłańskich kobiety, posiadający zdecentralizowany ustrój oraz tradycyjną katolicką duchowość, jest dla rosnącej liczby osób alternatywą wobec Rzymu. Bp Müller przyznał, że w większych miastach zdarzają się często konwersje rzymskokatolików […]
Przejście członków Kościoła rzymskokatolickiego na starokatolicyzm wymaga odwagi – powiedział bp Fritz-René Müller (zdj.), zwierzchnik Chrześcijańsko-Katolickiego (Starokatolickiego) Kościoła w Szwajcarii, w rozmowie z tygodnikiem szwajcarskich Kościołów ewangelicko-reformowanych “Reformierte Presse”. Według biskupa Kościół starokatolicki, dopuszczający do święceń kapłańskich kobiety, posiadający zdecentralizowany ustrój oraz tradycyjną katolicką duchowość, jest dla rosnącej liczby osób alternatywą wobec Rzymu.
Bp Müller przyznał, że w większych miastach zdarzają się często konwersje rzymskokatolików na starokatolicyzm, jednak trudno to uznać za ruch masowy. Gdy rzymscy katolicy przystępują do nas to nie zmieniają Kościoła, ale jedynie system kościelny. Wierzymy, że jesteśmy członkami jednego i powszechnego Kościoła katolickiego, a Kościół rzymskokatolicki uważamy za Kościół partykularny tegoż - uważa biskup.
Hierarcha zwrócił również uwagę na to, że podczas rzymskokatolickiej katechezy nie mówi się o historycznych powodach, z powodu których po Soborze Watykańskim I zaczął tworzyć się starokatolicyzm z niezależnymi strukturami.
Kościół Chrześcijańsko-Katolicki w Szwajcarii ma ok. 14 tysięcy wiernych.
:: Ekumenizm.pl: Starokatolicka odnowa