Strażacy w habitach
- 19 września, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
W Niepokalanowieistnieje jedyna na świecie zakonna Ochotnicza Straż Pożarna. Założona w 1931 roku zakonna Straż Pożarna ma od niedawna swoją stronę internetową, z której można się dowiedzieć o historii strażaków w habitach oraz o ich pracy. “Pragniemy podzielić się z Wami tym, czym zajmujemy się na co dzień, a także ideą i historią naszej straży” — czytamy na stronie strażaków z Niepokalanowa. Na stronie www można zobaczyć zdjęcia z akcji, z ćwiczeń i treningów, z muzeum niepokalanowskiego OSP. […]
W Niepokalanowieistnieje jedyna na świecie zakonna Ochotnicza Straż Pożarna. Założona w 1931 roku zakonna Straż Pożarna ma od niedawna swoją stronę internetową, z której można się dowiedzieć o historii strażaków w habitach oraz o ich pracy.
“Pragniemy podzielić się z Wami tym, czym zajmujemy się na co dzień, a także ideą i historią naszej straży” — czytamy na stronie strażaków z Niepokalanowa.
Na stronie www można zobaczyć zdjęcia z akcji, z ćwiczeń i treningów, z muzeum niepokalanowskiego OSP. Bracia strażacy zadbali też o dobry nastrój internautów, serwując im dawkę dobrego humoru oraz sprawdziany z wiedzy w kilku quizach.
W tym roku, jedyna na świecie zakonna Ochotnicza Straż Pożarna obchodzi 72. rocznicę swojego istnienia. Jej początki sięgają 2 lipca 1931 r., a twórcami franciszkańskiej OSP są: br. Salezy Mikołajczyk i br. Wawrzyniec Podwapiński.
Inicjatorem zorganizowania staży pożarnej był św. Maksymilian. Wówczas, jako przełożony klasztoru w Niepokalanowie, tak to uzasadniał: “To, co otrzymujemy od ludzi, nie jest nasze, wszystkie budynki i całe wydawnictwo należy do społeczeństwa, dlatego też musimy czuwać, aby się coś nie zniszczyło. Dobrze byłoby pomyśleć i stworzyć coś w rodzaju straży”.
Aktualnie w Niepokalnowskiej OSP działa 16 braci-strażaków, którzy oprócz akcji gaszenia pożarów angażowani są i przy innych okazjach. Bracia strażacy zajmowali się m.in. ochroną Ojca Świętego Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski i wizyty papieża w Niepokalanowie.
źródło: franciszkanie.pl