Synod skrócił kadencję biskupowi Jaguckiemu
- 18 kwietnia, 2009
- przeczytasz w 2 minuty
Obradujący w Warszawie Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP głosował nad wnioskiem o wotum zaufania dla zwierzchnika Kościoła, ks. bp. Janusza Jaguckiego. Biskup nie zdołał jednak uzyskać zaufania Synodu: 31 osób było “przeciwko” udzieleniu wotum, 27 było “za”, a 7 wstrzymało się od głosu. Po przerwie Synod przyjął wniosek gremiów kościelnych (Rady Synodalnej, Konsystorza i Konferencji Biskupów) o skróceniu kadencji bp. Jaguckiego. Oznacza to, że bp Jagucki zakończy swoją […]
Obradujący w Warszawie Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP głosował nad wnioskiem o wotum zaufania dla zwierzchnika Kościoła, ks. bp. Janusza Jaguckiego. Biskup nie zdołał jednak uzyskać zaufania Synodu: 31 osób było “przeciwko” udzieleniu wotum, 27 było “za”, a 7 wstrzymało się od głosu. Po przerwie Synod przyjął wniosek gremiów kościelnych (Rady Synodalnej, Konsystorza i Konferencji Biskupów) o skróceniu kadencji bp. Jaguckiego.
Oznacza to, że bp Jagucki zakończy swoją kadencję w styczniu 2010 roku wraz ze wprowadzeniem w urząd nowego biskupa.
Wczoraj Synod wysłuchał obszernego raportu przewodniczącego Komisji Historycznej, ks. bp. Mieczysława Cieślara, który stwierdził, że biskup Janusz Jagucki był świadomym współpracownikiem SB. Wcześniej poszerzono porządek obrad o wyjaśnienia biskupa Kościoła na wniosek samego zainteresowanego, a także odrzucono wniosek jednego z synodałów, aby zamknąć sprawę badania aktów IPN przez Kościół. Biskup Jagucki złożył obszerne wyjaśnienia, po których odbyła się dyskusja. Większość mówców ze zrozumieniem odnosiła się do wyjaśnień biskupa, który zapewniał, że nigdy świadomie nie współpracował z bezpieką i że nie działał na szkodę Kościoła.
Dziś synod ogłosił przerwę po głosowaniu o wotum zaufania, po której przegłosowano skrócenie kadencji zwierzchnika Kościoła. Oznacza to, że rozpoczyna się procedura wyboru nowego zwierzchnika i podczas najbliższej Konferencji Duchownych typowani będą kandydaci na Biskupa Kościoła, którego wybierze jesienny synod. Tym samym bezprzedmiotowy stał się wniosek bp. Ryszarda Borskiego, ewangelickiego biskupa wojskowego, o natychmiastowe przeniesienie bp. Janusza Jaguckiego w stan spoczynku. Do czasu wyboru następcy bp Jagucki będzie normalnie sprawował swoje obowiązki jako zwierzchnik Kościoła i jednocześnie prezes Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Zachowa również prawa emerytalne.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce jest pierwszym Kościołem w Polsce, który w jasny sposób postanowił rozliczyć się ze swoją przeszłością w okresie PRL‑u. Jutro Synod przyjmie oświadczenie Kościoła ws. zapłodnienia “in vitro”.
Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański) jest trzecim co do wielkości Kościołem chrześcijańskim w Polsce i największym Kościołem protestanckim w naszym kraju. Liczy ok. 75 tys. wiernych zgromadzonych w sześciu diecezjach. Ponad połowa polskich luteranów mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Najwyższym organem władzy ustawodawczej Kościoła jest Synod, który wybiera Konsystorz (władza wykonawcza) i Biskupa Kościoła, reprezentującego Kościół na zewnątrz.