Twardy kark Lefebrysty
- 20 września, 2005
- przeczytasz w 1 minutę
Richard Williamson, biskup Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X (FSSPX) ostrzegł tradycyjnych katolików przed „herezją neomodernizmu”, która, jego zdaniem, obecnie panuje w Watykanie. W emailu wysłanym w czwartek do swoich zwolenników angielski biskup, urzędujący obecnie w Argentynie, stwierdził, iż „istnieją kolosalne różnice pomiędzy Katolicką Tradycją a stanowiskiem prezentowanym przez Watykan”. W efekcie „jakiekolwiek pojednanie pomiędzy tymi stanowiskami jest niemożliwe”. Biskup Williamson przyznał, że część środowiska tradycjonalistów może zaakceptować ofertę […]
Richard Williamson, biskup Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X (FSSPX) ostrzegł tradycyjnych katolików przed „herezją neomodernizmu”, która, jego zdaniem, obecnie panuje w Watykanie. W emailu wysłanym w czwartek do swoich zwolenników angielski biskup, urzędujący obecnie w Argentynie, stwierdził, iż „istnieją kolosalne różnice pomiędzy Katolicką Tradycją a stanowiskiem prezentowanym przez Watykan”. W efekcie „jakiekolwiek pojednanie pomiędzy tymi stanowiskami jest niemożliwe”.
Biskup Williamson przyznał, że część środowiska tradycjonalistów może zaakceptować ofertę pojednania z Rzymem, jednak „Rzym wciąż stoi na fałszywym stanowisku, że 2 i 2 to 5, podczas gdy tradycjonaliści cały czas prawdziwie twierdzą, że 2 i 2 to 4”. Biskup wysłał swoje przesłanie, w celu wyjaśnienia swojej wcześniejszej wypowiedzi, bezpośrednio przed sierpniowym spotkaniem papieża Benedykta XVI z biskupem Bernardem Fellayem, zwierzchnikiem FSSPX, kiedy stwierdził, że o żadnym pojednaniu nie może być mowy.
Podkreśliłł, że nawet jeśli część tradycjonalistów zamierza porozumieć się z Watykanem, reszta nadal pozostanie przeciwna – to znaczy, że nawet jeśli Bractwo połączy się z Rzymem, opór Katolickiej Tradycji będzie trwał, choćby już bez Bractwa.
Biskup Williamson, najczęściej cytowana osoba w FSSPX, jest jednym z czterech biskupów konsekrowanych przez Arcybiskupa Marcela Lefebvre’a w 1988 roku wbrew woli Rzymu, co spowodowało nałożenie na całą piątkę ekskomuniki przez papieża Jana Pawła II.