Unia Europejska broni Kościół autokefaliczny
- 21 stycznia, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
Wierni Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (UAKP) w Charkowie z oburzeniem przyjęli wiadomość, iż lokalne władze miały zabronić członkom tej denominacji sprawowania w dzień Chrztu Pańskiego Świętej Liturgii w Sarżynym Jarze, w którym dotychczas organizowano obchody tego święta. W ostatnich dniach swoją dezaprobatę dla decyzji władz wyraził Thomas Hammarberg (na zdj.), Komisarz Praw Człowieka Rady Europy. Zdaniem reprezentanta UAKP, arcybiuskupa chrakowsko-połtawskiego, Ihora (Isiczenki), administracja nie miała […]
Wierni Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (UAKP) w Charkowie z oburzeniem przyjęli wiadomość, iż lokalne władze miały zabronić członkom tej denominacji sprawowania w dzień Chrztu Pańskiego Świętej Liturgii w Sarżynym Jarze, w którym dotychczas organizowano obchody tego święta. W ostatnich dniach swoją dezaprobatę dla decyzji władz wyraził Thomas Hammarberg (na zdj.), Komisarz Praw Człowieka Rady Europy.
Zdaniem reprezentanta UAKP, arcybiuskupa chrakowsko-połtawskiego, Ihora (Isiczenki), administracja nie miała prawa odmówić wiernym dostępu do miejsca, w którym do tej pory się modlili. W uzasadnieniu władze miejskie tłumaczą, iż kaplica w Sarżynym Jarze należy do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego – Patriarchatu Moskiewskiego i tylko ta denominacja posiada prawo do korzystania ze wspominanego miejsca w celach liturgicznych. Zainteresowanie mass-mediów sprawą UAKP oraz bezpośrednia interwencja z zagranicy umożliwiły zweryfikowanie sprawy.
Obchody święta, zgodnie z kalendarzem juliańskim, miały miejsce wczoraj, a wierni UAKP spotkali się w Sarżynym Jarze. Zdaniem mera Charkowa, Mychajła Dobkina, przed paroma dniami doszło do poważnego nieporozumienia w administracji miasta, a wiadomość o zakazie była skutkiem dezinformacji.
UAKP jest jednym z trzech wyznań prawosławnych Ukrainy, nie licząc Kościoła grekokatolickiego. Kościół autokefaliczny jest zaangażowany w dialog ekumeniczny, a najbliższe relacje łączą go z Ukraińskim Kościołem Prawosławnym – Patriarchatu Moskiewskiego. Od wielu lat, podobnie, jak i inne wyznania chrześcijańskie, UAKP bezskutecznie docieka swych praw do majątków i miejsc kultu na terenie Ukrainy.