Watykan o przerwaniu spirali agresji
- 29 grudnia, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
- Hamas jest więźniem logiki nienawiści, Izrael jest więźniem zadufania w siłę jako najlepszą odpowiedź na nienawiść — skomentował akcję militarną Izraela w Strefie Gazy rzecznik prasowy Watykanu ks. Federico Lombardi. Jezuita podkreślił, że ogromne wrażenie wywiera skala izraelskiej reakcji. Benedykt XVI po modlitwie Anioł Pański apelował o jak najszybsze zaprzestanie przemocy w Ziemi Świętej. — Ziemska ojczyzna Jezusa nie może być dłużej świadkiem takiego rozlewu […]
- Hamas jest więźniem logiki nienawiści, Izrael jest więźniem zadufania w siłę jako najlepszą odpowiedź na nienawiść — skomentował akcję militarną Izraela w Strefie Gazy rzecznik prasowy Watykanu ks. Federico Lombardi. Jezuita podkreślił, że ogromne wrażenie wywiera skala izraelskiej reakcji.
Benedykt XVI po modlitwie Anioł Pański apelował o jak najszybsze zaprzestanie przemocy w Ziemi Świętej. — Ziemska ojczyzna Jezusa nie może być dłużej świadkiem takiego rozlewu krwi, który powtarza się bez końca! Błagam o położenie kresu tej przemocy, którą należy potępić w każdym jej przejawie oraz o przywrócenie rozejmu w Strefie Gazy; proszę o zryw człowieczeństwa i mądrości ze strony tych wszystkich, na których spoczywa odpowiedzialność w tej sytuacji, nawołuję społeczność międzynarodową, by nie zaniedbała niczego, aby pomóc Izraelczykom i Palestyńczykom wyjść z tego ślepego zaułka i nie poddawać się – jak mówiłem dwa dni temu w orędziu Urbi et Orbi – perwersyjnej logice konfrontacji i przemocy, lecz wybrać drogę dialogu i negocjacji — mówił papież.
W mediach pojawiły się także informacje o możliwości odwołania (niepotwierdzonej jeszcze wprawdzie) pielgrzymki Benedykta XVI do Ziemi Świętej. Doniesienia te zostały jednak zdementowane przez ks. Lombardiego, który podkreślił, że papież „śledzi z uwagą rozwój wydarzeń w Gazie, zaniepokojony jest poważnymi aktami przemocy, co było widoczne w jego słowach podczas dzisiejszej modlitwy “Anioł Pański”, nie należy jednak wyciągać z tego żadnego przedwczesnego wniosku, przekreślającego możliwość podróży Benedykta XVI do Ziemi Świętej”.