Watykan ogłasza ugodę w sprawie Inkwizycji
- 11 listopada, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
Specjaliści do spraw kościelnych i kulturalnych będą współpracować w zbieraniu dokumentów dotyczących sądzenia za czary i herezje w czasie katolickiej Inkwizycji, oświadczył we wtorek Watykan. Funkcjonariusze Ministerstwa Kultury Włoch i Ośrodka Badania Inkwizycji Uniwersytetu Studiów w Treście podpisali ugodę na temat odpowiedniej ze sobą współpracy. Na początku roku Watykan przedstawił wynik badań, które wskazały, że liczba ofiar tortur i śmierci na stosie była znacznie mniejsza, aniżeli dotąd myślano. Jan Paweł […]
Specjaliści do spraw kościelnych i kulturalnych będą współpracować w zbieraniu dokumentów dotyczących sądzenia za czary i herezje w czasie katolickiej Inkwizycji, oświadczył we wtorek Watykan. Funkcjonariusze Ministerstwa Kultury Włoch i Ośrodka Badania Inkwizycji Uniwersytetu Studiów w Treście podpisali ugodę na temat odpowiedniej ze sobą współpracy.
Na początku roku Watykan przedstawił wynik badań, które wskazały, że liczba ofiar tortur i śmierci na stosie była znacznie mniejsza, aniżeli dotąd myślano. Jan Paweł II podkreślił, że chociaż Kościół rzymskokatolicki prosi o przebaczenie popełnionych podczas Inkwizycji „błędów” (Kościół nigdy ich nie uznał za zbrodnie), to jednak trzeba określić dokąd ludowe wyobrażenie na temat tamtego okresu odpowiada rzeczywistości.
Inkwizycja była prześladowaniem systematycznie stosowanym wobec wierzeń uznawanych za obce katolickiej ortodoksji zaczynając od XIII wieku. Więzieni, torturowani, paleni na stosach byli Żydzi, muzułmanie, protestanci oraz wszyscy inni oskarżeni o herezję i osoby oskarżone o czary, itd.