Wizyta bpa Wolfganga Hubera w Warszawie
- 19 listopada, 2008
- przeczytasz w 3 minuty
W dniach 24–26 listopada 2008 złoży wizytę w Polsce bp Wolfgang Huber, profesor teologii ewangelickiej, wybitny niemiecki etyk i intelektualista, zwierzchnik Kościoła ewangelickiego Berlina, Brandenburgii i Górnych Łużyc, przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD). Powodem wizyty jest przyznanie bp Wolfgangowi Huberowi przez Chrześcijańska Akademię Teologiczną w Warszawie doktoratu honoris causa. Wizyta współorganizowana jest przez Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie oraz Parafię Ewangelicko-Augsburską […]
W dniach 24–26 listopada 2008 złoży wizytę w Polsce bp Wolfgang Huber, profesor teologii ewangelickiej, wybitny niemiecki etyk i intelektualista, zwierzchnik Kościoła ewangelickiego Berlina, Brandenburgii i Górnych Łużyc, przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD).
Powodem wizyty jest przyznanie bp Wolfgangowi Huberowi przez Chrześcijańska Akademię Teologiczną w Warszawie doktoratu honoris causa. Wizyta współorganizowana jest przez Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie oraz Parafię Ewangelicko-Augsburską Św. Trójcy w Warszawie.
W ramach wizyty odbędą się:
· 24 listopada 2008, godz. 19, kościół Św. Trójcy w Warszawie, Pl. Małachowskiego 1 — Koncert Beaty Bednarz oraz Piotra Kominka. Patronat nad koncertem objęła Ambasada Niemiec
· 25 listopada 2008, godz. 11, Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie, ul. Miodowa 21c — Uroczystość nadania bp. prof. W. Huberowi tytułu Doktora Honoris Causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej
· 25 listopada 2008, godz. 18, Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie, ul. Miodowa 21c — Spotkanie ekumeniczne pod hasłem Europa wspólnotą wielu doświadczeń, podczas którego wykład wprowadzający pt. Kwestia przyszłości Unii Europejskiej. Oczekiwania z perspektywy kościelnej wygłosi bp prof. W. Huber.
Bp Wolfgang Huber w 1980 r. uzyskał profesurę w zakresie etyki społecznej na uniwersytecie w Marburgu, a w 1984 r. objął katedrę teologii systematycznej na uniwersytecie w Heidelbergu. W 1989 r. był profesorem wizytującym w Emory University w Atlancie. W 1994 r. został wybrany na urząd biskupa Kościoła ewangelickiego Berlina i Brandenburgii (później przyłączono także Górne Łużyce), a w dziesięć lat później — przewodniczącym Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech.
Przewodniczenie Radzie sprawiło, że stał się jedną z głównych postaci ewangelicyzmu, i to nie tylko w wymiarze niemieckim. Reprezentował klarowne stanowisko w wielu kwestiach społecznych, m.in. bioetyki, rozumienia sprawiedliwości, służby wojskowej, wojny irackiej, integracji europejskiej, relacji z judaizmem i islamem, nauczania religii w szkole, kształtu edukacji ogólnej. W dialogu ekumenicznym podkreślał znaczenie zarówno wrażliwości wobec partnera, jak i konieczność kształtowania i utwierdzania własnej tożsamości wyznaniowej.
W pracy naukowej dokonał twórczej reinterpretacji dorobku teologii ewangelickiej, łącząc namysł teologiczny z dogłębną znajomością szczegółowych kwestii z zakresu etyki filozoficznej, bioetyki czy teorii społeczeństwa. Jest autorem wielu monografii naukowych, które często stawały się standardami w debacie akademickiej.
Z okazji przyznania bp Wolfgangowi Huberowi doktoratu honoris causa przez Chrześcijańska Akademię Teologiczną w Warszawie odbędzie się koncert Beaty Bednarz (www.warto.com.pl/sklep.php). Koncert odbędzie się w poniedziałek, 24 listopada 2008 o godz. 19 w kościele Św. Trójcy w Warszawie, Pl. Małachowskiego 1. Koncert objęła patronatem Ambasada Niemiec.
W koncercie udział wezmą: Beata Bednarz — wokalistka Śpiewa soul, gospel, blues, pop. Gość i laureatka wielu festiwali. Od wielu lat kojarzona z nurtem gospel. Współpracowała m.in. z „Heavy blues”, „Amenbend”, „Trzecia Godzina Dnia”. Koncertowała i nagrywała z wieloma gwiazdami polskiej sceny muzycznej m.in.: Marylą Rodowicz, Edytą Górniak, Andrzejem Piasecznym, Mietkiem Szcześniakiem, De Mono, Budką Suflera, Kayah. Śpiewała tytułową piosenkę „Krąg życia” w filmie „Król Lew” w polskiej wersji językowej (Disney 2001) i „Mój brat niedźwiedź II”(Disney 2006). Głos ośmiu edycji „Tańca z gwiazdami”. Wraz z Lorą Szafran i Patrycją Golą tworzy zespół BIG STARS.
Wydała 7. solowych projektów. Ostatni z nich to „Zwątpienie-Zdziwienie”. Piotr Kominek — instrumenty klawiszowe Aranżer, kompozytor, muzyk Budki Suflera, współpracujący od wielu lat z Mieczysławem Szcześniakiem oraz wieloma gwiazdami polskiej sceny muzycznej m. in.: Ireną Santor, Robertem Chojnackim, Kasią Kowalska i in.