Ireneusz – nowy patriarcha Serbii

3

Nowym zwierzchnikiem Serbskiego Kościoła Prawosławnego został dotychczasowy biskup Niszu Ireneusz. Patriarcha Ireneusz zastąpi na tym stanowisku patriarchę Pawł, który zmarł w wieku 95 lat – 15 listopada 2009 roku.

Nowy patriarcha urodził się jako Miroslav Gavrilović 28 sierpnia 1930 w mieście Čačak w środkowej Serbii. Po ukończeniu gimnazjum ukończył seminarium teologiczne w Prizrenie (Kosowo) i Wydział Teologiczny w Belgradzie, po czym uzupełniał studia w Atenach. W 1959 przyjął postrzyżyby mnisze w klasztorze Rakovica koło Belgradu.

W 1974 został biskupem Moravicy i biskupem pomocniczym ówczesnego patriarchy serbskiego Germana. W rok później został biskupem Niszu – diecezji położonej w północno-zachodniej części Serbii, graniczącej z Bośnią i Chorwacją.

komentarze

 • gosc

  Mnogaja ljeta, Wladyko!


  „You in my father’s kingdom?! Do you believe in some kind of cheap grace? Get real. Now repeat after me, very slowly and clearly, ‚I believe in God, the Father

 • Bergoglio

  wiek nowego patriarchy w porównaniu z wiekiem poprzedniczka to „młodzieniec”

 • Alek

  Władyka Ireneusz, to człowiek otwarty na dialog z KK. Na 2012 rok zaprosil do Niszu, rzymskiego papieża z okazji urodzin cesarza Konstantyna, który w tymże Niszu się urodził. Niech dobry Bóg, blogosławi władyce Ireneuszowi.