Z kwestionariuszem do spowiedzi
- 5 sierpnia, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
“Czy jesteś egoistą? Czy jesteś zazdrosny? Uważasz, że masz zawsze rację? Liczysz na znajomości przy zdawaniu egzaminów? Czy każdemu mówisz: «Dzień dobry»? Czy płacisz podatki?” — to niektóre z pytań wyjątkowego formularza. Każdy penitent zbliżający się do konfesjonału w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach otrzymuje kwestionariusz ułatwiający zrobienie rachunku sumienia z uwzględnieniem typowych sytuacji współczesnego człowieka. Znalazły się tam również pytania dla pracodawców i handlowców: “Płacisz twoim […]
“Czy jesteś egoistą? Czy jesteś zazdrosny? Uważasz, że masz zawsze rację? Liczysz na znajomości przy zdawaniu egzaminów? Czy każdemu mówisz: «Dzień dobry»? Czy płacisz podatki?” — to niektóre z pytań wyjątkowego formularza.
Każdy penitent zbliżający się do konfesjonału w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach otrzymuje kwestionariusz ułatwiający zrobienie rachunku sumienia z uwzględnieniem typowych sytuacji współczesnego człowieka.
Znalazły się tam również pytania dla pracodawców i handlowców: “Płacisz twoim pracownikom? Opłacasz ich ubezpieczenie? Czy oszukujesz klientów?”
Spowiednicy włoskiego sanktuarium maryjnego koło Neapolu, które Jan Paweł II zamierza odwiedzić jeszcze w trwającym Roku Różańca, zorientowali się, że penitenci nie wiedzą czasem, iż grzechem jest niepłacenie podatków czy nieprzestrzeganie państwowych przepisów prawnych. Dlatego kierujący tamtejszą prałaturą i zarazem delegat papieski dla sanktuarium w Pompejach, abp Doménico Sorrentino, zlecił przygotowanie nowego kwestionariusza do rachunku sumienia. Pracowała nad nim w ciągu ostatniego roku grupa księży spowiedników oraz osób świeckich stale korzystających z sakramentu pokuty.
W kwestionariuszu przypomniano między innymi, że chrześcijanin ma przestrzegać przepisów kodeksu drogowego — także o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Winien dbać o ochronę środowiska. Nie może się narkotyzować, popełniać oszustw ani używać materiałów pornograficznych.
“Obowiązkiem religijnym jest też solidarność społeczna oraz otwartość na obcokrajowców przybywających w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia” — przypomina kwestionariusz dla penitentów we włoskim sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach.