Zakaz nauczania i nakaz milczenia
- 11 lipca, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Ostatnio w Kościele rzymskokatolickim doszło do nałożenia kar kanonicznych na dwóch teologów. Ukarani to: ks. prof. Michael Bonghardt (43) oraz ks. bp Philip Bär (75). W najbliższym czasie spodziewane są następne decyzje dyscyplinarne, tym razem wobec ks. Gottholda Hasenhüttl, o czym informowaliśmy wielokrotnie w naszym serwisie. Zakaz nauczania Arcybiskup Berlina, kard. Georg Sterzinsky wystosował do Senatu berlińskiego Freie Universität (FU) pismo, informujące o pozbawieniu ks. Michaela Bonghardta misji kanonicznej nauczania teologii […]
Ostatnio w Kościele rzymskokatolickim doszło do nałożenia kar kanonicznych na dwóch teologów. Ukarani to: ks. prof. Michael Bonghardt (43) oraz ks. bp Philip Bär (75). W najbliższym czasie spodziewane są następne decyzje dyscyplinarne, tym razem wobec ks. Gottholda Hasenhüttl, o czym informowaliśmy wielokrotnie w naszym serwisie.
Zakaz nauczania
Arcybiskup Berlina, kard. Georg Sterzinsky wystosował do Senatu berlińskiego Freie Universität (FU) pismo, informujące o pozbawieniu ks. Michaela Bonghardta misji kanonicznej nauczania teologii katolickiej. Zgodnie z umową państwowo-kościelną biskup diecezjalny może pozbawić prawa nauczania każdego teologa, który sprzeniewierzył się oficjalnej nauce Kościoła lub prowadzi życie niezgodne z kościelnymi prawami — na przykład wtedy, kiedy kapłan zawrze związek małżeński.
Ks. Bonghardt powiedział Katolickiej Agencji Informacyjnej (KNA), iż złożył urząd kapłański z przyczyn osobistych, co było bezpośrednim powodem decyzji kardynała. Rzecznik FU Uwe Nef potwierdził wpłynięcie kardynalskiego pisma i oświadczył, że odpowiednia procedura administracyjna została rozpoczęta. Do jej zakończenia kierownictwo FU nie wypowiada się na temat przyszłej działalności naukowej ks. Bonghardta. Nef zaznaczył, iż jest to pierwszy tego typu przypadek na FU.
Zgodnie z niemieckim prawem urzędniczym władze landu mają obowiązek zapewnić wykładowcy zatrudnienie. Pochodzący z Bonn ks. prof. Bonghardt został w 2000 roku powołany przez Senat FU na profesora Katolickiej Teologii Systematycznej i Dogmatyki. W 1985 roku przyjął święcenia kapłańskie.
Podobna sytuacja powstała pod koniec lat 70-tych minionego stulecia, kiedy biskup diecezji Rottenburg odebrał prawo nauczania ks. prof. Hansowi Küngowi, któremu władze landu Badenii Württembergi powierzyły kierownictwo nad utworzonym Instytutem Ekumenicznym w Tybindze, nie podlegającego kościelnej jurysdykcji.
Nakaz milczenia
W przypadku ks. biskupa Philipa Bär, który w latach 1983–1993 pełnił funkcję ordynariusza Diecezji Rotterdam Watykan zastosował karę milczenia, oznaczającą zakaz nauczania i publikowania treści teologicznych. Żyjący od 10 lat w klasztorze benedyktyńskim biskup wyraził zdziwienie watykańską decyzją, której obiecał się podporządkować.
W przeszłości biskup Bär krytycznie odnosił się do obowiązkowego celibatu i poddawał pod wątpliwość kościelny zakaz dopuszczania do Eucharystii niekatolików.
Ultimatum dla niepokornego kapłana’>Ultimatum dla niepokornego kapłana
FU-Nachrichten(tylko w j. niemieckim)