Zakończyło się X. Zgromadzenie Ogólne ŚFL
- 1 sierpnia, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Uroczystym nabożeństwem spowiednio-komunijnym w rzymskokatolickim Kościele Mariackim zakończyło się wczoraj X Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej w kanadyjskim mieście Winnipeg. Przez 10 dni 380 delegatów ŚFL ze wszystkich stron świata, w tym z Polski, dyskutowali o problemie „Uzdrowienia świata”, który był mottem Zgromadzenia. Kazanie wygłosił norweski duchowny, ks. Tore Johnsen, który poprowadził również liturgię eucharystyczną. Jak już informowaliśmy w naszym serwisie uczestnicy X. Zgromadzenia ŚFL […]
Uroczystym nabożeństwem spowiednio-komunijnym w rzymskokatolickim Kościele Mariackim zakończyło się wczoraj X Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej w kanadyjskim mieście Winnipeg. Przez 10 dni 380 delegatów ŚFL ze wszystkich stron świata, w tym z Polski, dyskutowali o problemie „Uzdrowienia świata”, który był mottem Zgromadzenia. Kazanie wygłosił norweski duchowny, ks. Tore Johnsen, który poprowadził również liturgię eucharystyczną.
Jak już informowaliśmy w naszym serwisie uczestnicy X. Zgromadzenia ŚFL wybrali nową 48-osobową Radę ŚFL, organ wykonawczy komunii luterańskiej, oraz następcę ks. bp. Christiana Krause na stanowisku prezydenta ŚFL, którym został bp Mark S. Hanson, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce.
Podczas nabożeństwa wprowadzono w urząd zarówno nową Radę oraz prezydenta. Niestety nie wszyscy członkowie Rady mogli być obecni podczas uroczystości, ponieważ władze kanadyjskie odmówiły wizy 53 uczestnikom X Zgromadzenia Ogólnego ŚFL. Pozostali uczestnicy Zgromadzenia kilkakrotnie protestowali przeciwko decyzji władz kanadyjskich, organizując między innymi marsz protestu z pochodniami przez ulice miasta. Duchowni, na czele z kanadyjskim biskupem luterańskim Raymondem Schultz, sekretarzem generalnym ŚFL ks. dr. Ishmaelem Noko oraz b. prezydentem ŚFL bp. Christian Krause w strojach liturgicznych, nieśli krzyż i wraz z ok. 800 demonstrantami w ciszy udali się pod siedzibę władz emigracyjnych. Luteranie chcieli w ten sposób wyrazić swoją solidarność z nieobecnymi siostrami i bracmi w wierze.
W Ekumenizm.pl zobacz także:
:: Rozpoczęło się Zgromadzenie Ogólne ŚFL