Zamordowano księdza
- 24 października, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Ceniony i bardzo lubiany Ksiądz, zaangażowany w proces pokojowy — tak rzecznik diecezji Bururi wBurundii, określił księdza Gerarda Nzeyimana, pochodzącego z plemienia Tutsi, który został zamordowany 19 października. „Ks. Gerarda zamordowano na tej samej drodze, gdzie 29 grudnia 2003 r. nieznani sprawcy zabili Michaela Aidan Courtneya, Nuncjusza Apostolskiego w Burundi”, przypomniała agencja Fides. W regionie, gdzie zamordowano księdza, działają partyzanci z Narodowych Sił Wyzwoleńczych, ale również grupy […]
Ceniony i bardzo lubiany Ksiądz, zaangażowany w proces pokojowy — tak rzecznik diecezji Bururi wBurundii, określił księdza Gerarda Nzeyimana, pochodzącego z plemienia Tutsi, który został zamordowany 19 października. „Ks. Gerarda zamordowano na tej samej drodze, gdzie 29 grudnia 2003 r. nieznani sprawcy zabili Michaela Aidan Courtneya, Nuncjusza Apostolskiego w Burundi”, przypomniała agencja Fides.
W regionie, gdzie zamordowano księdza, działają partyzanci z Narodowych Sił Wyzwoleńczych, ale również grupy zwykłych bandytów. Ksiądz Gerard wracał z Bujumbura do Bururi razem z trzema zakonnicami i z jedną dziewczyną z diecezji, kiedy ich samochód został zatrzymany przez uzbrojonych ludzi. Obrabowali oni wszystkich w samochodzie, pobili zakonnice i dziewczynę, a następnie kazali księdzu wyjść z samochodu i zamordowali go strzałem w głowę. Ksiądz Gerard Nzeyiman był wikariuszem episkopatu dla regionu Makamba.
„Ksiądz Gerard bardzo często interweniował w przypadku niesprawiedliwości i przemocy stonowanej przeciw cywilnej ludności” — informuje Fides. Ta sama agencja uważa, że przygotowana akcja nie miała tylko podłoża rabunkowego, ale celem jej było zabicie wlasnie ks. Gerarda. Jego pogrzeb odbył się 20 października w Bururi.
W Burundi trwa krwawa wojna domowa, która od 1993 r. pochłonęła ponad 300 tysięcy, w większości cywilnych ofiar. Proces pokojowy został na nowo przerwany pomimo rozejmem w latach 2000 – 2003, kiedy władze przesunęły termin referendum dotyczącego nowej konstytucji, które miało się odbyć 20 października. Zaraz po tym referendum miało dojść do wyborów parlamentarnych i prezydenckich.
Ponad 8 tys. osób wzięło udział w środę wieczorem w pogrzebie ks. Gerarda Nzeyimany. Na Mszy św. w katedrze w Bururi — stolicy diecezji, do której należał, zgromadzili się nie tylko katolicy, ale także delegacje protestantów i muzułmanów.