Zaskakujący ingres abp. Donalda W. Wuerla
- 29 czerwca, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
22 czerwca 2006 r. w bazylice archikatedralnej w Waszyngtonie odbyła się msza, podczas którejdokonano ingresu nowego ordynariusza Archidiecezji, 65-letniego arcybiskupa Donald‑a W. Wuerl‑a, dotychczasowego zwierzchnika Diecezji Pittsburgh. Hierarcha postrzegany jako umiarkowany konserwatysta i zaufany człowiek papieża Benedykta XVI, cieszy się reputacją biskupa aktywnego na polu katechezy, autora wielu listów duszpasterskich, człowieka zabierającego głos w publicznych debatach w kwestiach na styku polityki i moralności.W mszy z udziałem […]
22 czerwca 2006 r. w bazylice archikatedralnej w Waszyngtonie odbyła się msza, podczas którejdokonano ingresu nowego ordynariusza Archidiecezji, 65-letniego arcybiskupa Donald‑a W. Wuerl‑a, dotychczasowego zwierzchnika Diecezji Pittsburgh. Hierarcha postrzegany jako umiarkowany konserwatysta i zaufany człowiek papieża Benedykta XVI, cieszy się reputacją biskupa aktywnego na polu katechezy, autora wielu listów duszpasterskich, człowieka zabierającego głos w publicznych debatach w kwestiach na styku polityki i moralności.
W mszy z udziałem ponad 3 tys. wiernych uczestniczyło dziewięciu kardynałów, w tym nuncjusz Stolicy Apostolskiej w Stanach Zjednoczonych, arcybiskup Pietro Sambi. Wśród zgromadzonych w bazylice nie zabrakło przedstawicieli korpusu dyplomatycznego oraz osobistości ze świata amerykańskiej polityki. Obecni byli m.in. katoliccy senatorowie, w tym Edward Kennedy oraz John Kerry z Massachusetts, kontrkandydat George W. Busha z ramienia Partii Demokratów w wyborach prezydenckich w 2004 r.
Senator John Kerry, otwarcie opowiadający podczas kampanii prezydenckiej za aborcją, otrzymał Komunię Świętą z rąk nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Pietro Sambi. Ten symboliczny gest ze strony hierarchów Kościoła rzymskokatolickiego można odczytać jako złagodzenie oficjalnego stanowiska w kwestii odmowy udzielania sakramentu Komunii politykom, którzy otwarcie głoszą poglądy sprzeczne z nauczaniem Kościoła w kwestiach aborcji, legalizacji eutanazji oraz związków jednopłciowych.
Podczas liturgii mszy świętej odczytano fragmenty Ewangelii w języku angielskim i hiszpańskim. Modlono się także m.in. po koreańsku, chińsku, wietnamsku, kreolsku, portugalsku oraz w języku migowym. Pokazuje to etniczną różnorodność i wielokulturowość środowiska amerykańskich katolików.
Arcybiskup Wuerl wezwał podczas homilii katolików, by mieli odwagę żyć w zgodzie z prawdami Ewangelii i by nie ulegali wpływom zmieniających się poglądów na fundamentalne kwestie moralne. Zapowiedział także, ze zamierza bronić tradycyjnych wartości zakorzenionych w Słowie Bożym i Bożej Mądrości. Arcybiskup Wuerl podkreślił, że jako zwierzchnik Archidiecezji Waszyngtońskiej, aktywnie postrzega zarówno swą rolę jak i rolę Konferencji Biskupów Katolickich w amerykańskim życiu publicznym.
:: Ekumenizm.pl: Zaufany człowiek papieża — pogromca pedofilów