Zawieszenie anglikańskiego biskupa
- 26 lutego, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
W ubiegłym roku kilkakrotnie informowaliśmy naszych Czytelników o sytuacji u brazylijskich anglikanów w związku z postawą buntowniczego biskupa Recife, Robinsona Cavalcanti. Ostatnim posunięciem w tej sytuacji była decyzja prymasa Episkopalnego Kościoła Anglikańskiego Brazylii (Igreja Episcopal Anglicana de Brasil – IEAB), Orlando Santos de Olivaira, który 18 lutego br. zawiesił konserwatywnego biskupa Edwarda Robinsona de Barros Cavalcanti, w jego czynnościach biskupich, a na jego miejsce wyznaczył biskupa Filadelfo Oliveira Neto.Tymczasem […]
W ubiegłym roku kilkakrotnie informowaliśmy naszych Czytelników o sytuacji u brazylijskich anglikanów w związku z postawą buntowniczego biskupa Recife, Robinsona Cavalcanti. Ostatnim posunięciem w tej sytuacji była decyzja prymasa Episkopalnego Kościoła Anglikańskiego Brazylii (Igreja Episcopal Anglicana de Brasil – IEAB), Orlando Santos de Olivaira, który 18 lutego br. zawiesił konserwatywnego biskupa Edwarda Robinsona de Barros Cavalcanti, w jego czynnościach biskupich, a na jego miejsce wyznaczył biskupa Filadelfo Oliveira Neto.
Tymczasem biskup Cavalcanti nie pozostał bierny i zwołał na sobotę, 26 lutego, Nadzwyczajny Synod Diecezjalny, który odbędzie się w na terenie parafii anglikańskiej Jardim de Olivas. Ma on przeanalizować sytuację w Diecezji, jak i w Kościele. Jak już informowaliśmy w grudniu, zwołany wówczas Synod Diecezjalny został w ostatniej chwili zawieszony przez władze Kościoła anglikańskiego w Brazylii. Wówczas to walne zebranie Diecezji postanowiło zawiesić swoje relacje z władzami Episkopalnego Kościoła Anglikańskiego Brazylii, oskarżając je o podjęcie decyzji sprzecznych z Konstytucją i z Ogólnymi Kanonami Kościoła, co miało być swoistym zamachem na tożsamość i autonomię Diecezji Recife.
Stowarzyszenie Kleru i Ministrów Świeckich Diecezji Recife zaproponowało Nadzywaczajnemu Synodowi odrzucenie decyzji prymasa IEAB, w której zawiesił on w czynnościach biskupa Cavalcanti. Konserwatywne stowarzyszenie prosi również światową Wspólnotę Anglikańską i arcybiskupa Canterbury, aby podjęli oni odpowiednie środki oddając Diecezję Refife pod nadzór jakiejkolwiek innej, konserwatywnej anglikańskiej prowincji z poza Brazylii.
Konflikt pomiędzy biskupem Cavalcanti i IEAB zaczął się w 2003 r, kiedy to biskup uczestniczył, obok innych 5 emerytowanych biskupów anglikańskich, w bierzmowaniu 110 młodych ludzi w Ohio, w USA, bez zgody miejscowego biskupa. Młodzież poprosiła o bierzmowanie z rak konserwatywnych biskupów, w akcie sprzeciwu wobec konsekracji biskupiej czynnego homoseksualisty, Gene Robinsona, jako biskupa Kościoła Episkopalnego Stanów Zjednoczonych Ameryki (ECUSA). Cavalcanti uczestniczył w wydarzeniu bez powiadomienia o tym innych biskupów swojego Kościoła w Brazylii.
Czytaj także:
Niepokorny biskup-konserwatysta
Biskup ofiarą “oszczerczej kampani” władz Kościoła?