Zwierzchnik EKD w Polsce
- 13 czerwca, 2011
- przeczytasz w 2 minuty
- Przyjechaliśmy tutaj nie tylko po to, by pielęgnować nasze kontakty kościelne, ale przede wszystkim po to, aby stawiać mosty między naszymi narodami – powiedział przewodniczący Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD)– ks. Nikolaus Schneider podczas spotkania z biskupami Kościołów Ewangelicko-Augsburskiego – Jerzym Samcem i Ewangelicko-Reformowanego – Markiem Izdebskim, które odbyło się 13 czerwca w Centrum Luterańskim w Warszawie. W spotkaniu uczestniczył także prorektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej […]
- Przyjechaliśmy tutaj nie tylko po to, by pielęgnować nasze kontakty kościelne, ale przede wszystkim po to, aby stawiać mosty między naszymi narodami – powiedział przewodniczący Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD)– ks. Nikolaus Schneider podczas spotkania z biskupami Kościołów Ewangelicko-Augsburskiego – Jerzym Samcem i Ewangelicko-Reformowanego – Markiem Izdebskim, które odbyło się 13 czerwca w Centrum Luterańskim w Warszawie.
W spotkaniu uczestniczył także prorektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej – ks. prof. Bogusław Milerski.
Ks. Nikolaus Schneider od ubiegłego roku pełni funkcję zwierzchnika niemieckich ewangelików – Ewangelickiego Kościoła Niemiec, który zrzesza większość niemieckich krajowych kościołów ewangelickich (unijnych, reformowanych i luterańskich). Ks. Schneiderowi towarzyszy delegacja z Ewangelickiego Kościoła Nadrenii, którego jednocześnie jestprezesem/biskupem. Delegacja będzie przebywała w Polsce do najbliższego czwartku.
Ks. Schneider spotka się z Szefem Kancelarii Prezydenta RP – Jackiem Michałowskim, Rabinem Polski Michaelem Schudrichem, ambasadorem RFN Rüdigerem von Fritsch’em i władzami miast Bełchatów i Zelów. Ponadto przyjazd ks. prezesa Schneidera wraz z nadreńskimi duchownymi ma charakter symboliczny. Delegacja złoży jutro wieniec pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, a najbliższy czwartek — pod Blokiem 11 na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.
„Cieszymy się, że możemy przebywać w Polsce, i że od szeregu lat nasze międzynarodowe kontakty nie cechują już tak mocne historyczne napięcia. Mimo to jesteśmy świadomi przeszłości, dlatego ta wizyta ma dla nas tak ważne znaczenie”- dodał Schneider. Podczas spotkania biskupów przedstawiono Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP oraz działania Diakonii Polskiej funkcjonującej w jego obszarze. Delegacja duchownych niemieckich mogła zapoznać się także z działalnością Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.
źródło: BIK