Kanada, Indianie, Kościoły
- 9 grudnia, 2002
- przeczytasz w 2 minuty
Po dziesięciu miesiącach rokowań z rządem Kanady, Anglikański Kościół Kanady podpisał umowę, która kończy spór o odpowiedzialność prawną i finansową za niesławne “Residential Schools”. Były to szkoły powołane w II połowie XIX wieku, w których umieszczano dzieci pochodzenia indiańskiego. Szkoły miały za zadanie wyrugować kulturę indiańską oraz ułatwić intergrację wychowanków w kanadyjskim białym społeczeństwie. Były one prowadzone przez rząd przy współpracy z kościołami: anglikańskim, prezbiteriańskim, rzymskokatolickim oraz zjednoczonym (reformowanym). Ostatnią […]
Po dziesięciu miesiącach rokowań z rządem Kanady, Anglikański Kościół Kanady podpisał umowę, która kończy spór o odpowiedzialność prawną i finansową za niesławne “Residential Schools”.
Były to szkoły powołane w II połowie XIX wieku, w których umieszczano dzieci pochodzenia indiańskiego. Szkoły miały za zadanie wyrugować kulturę indiańską oraz ułatwić intergrację wychowanków w kanadyjskim białym społeczeństwie.
Były one prowadzone przez rząd przy współpracy z kościołami: anglikańskim, prezbiteriańskim, rzymskokatolickim oraz zjednoczonym (reformowanym). Ostatnią ze szkół zamknięto dopiero w 1969 roku. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku byli wychowankowie tych placówek zaczęli ujawniać wstrząsające historie okrucieństwa, fanatyzmu oraz wykorzystywania seksualnego wychowanków przez nauczycieli.
W pozwach sądowych o odszkodowania, żądali milionów dolarów od kościołów i rządu kanadyjskiego. Ten ostatni unikał odpowiedzialności i winę zrzucał na kościoły, przed którymi stanęło widmo totalnego bankructwa: w wyniku pozwów zbankrutowała jedna z diecezji anglikańskich oraz kilka rzymskokatolickich zgromadzeń zakonnych.
Na mocy zawartego w listopadzie 2002 porozumienia kościół anglikański w Kanadzie wypłaci 25 milionów dolarów odszkodowania, w zamian za wycofanie kontrpozwów ze strony rządu Kanady, który też wziął na siebie zapłacenie reszty roszczeń. Podobne ugody zapewne zawrą wkrótce i inne zainteresowane kościoły. W 1993 roku prymas anglikański Kanady przeprosił w imieniu kościoła Indian, za krzywdy jakich doznali od kościoła i jego wiernych.