100. rocznica śmierci św. Marii Franciszki Kozłowskiej

0

Nie zamykajmy Mateczki w grobowcu i sentymentach, ale jeśli chcemy ją godnie upamiętnić poczujmy Jej miłość do i dla Pana Jezusa, nie lękajmy się poświęcenia, nie bójmy się trudnych pytań o nas samych, naszą duchowość, nasz Kościół i ten świat – mówił Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów bp M. Karol Babi w Płocku podczas centralnych obchodów Wniebowzięcia NMP, poświęcenia Świątyni Miłosierdzia i Miłości oraz w 100. rocznicę śmierci św. M. Franciszki Kozłowskiej, założycielki mariawityzmu.


Dla Mateczki treścią życia był Jezus, Jego słowa, posłuszeństwo Bożej woli – radykalizm tej miłości, który pomagał jej przetrwać prześladowania i sponiewieranie przez ówczesnych, jest niezmiennym napomnieniem, można powiedzieć alarmem, który powinien się uruchomiać za każdym razem, kiedy przekraczamy próg tej Świątyni Miłosierdzia i Miłości, a przede wszystkim, gdy widzimy Pana Utajonego w Przenajświętszym Sakramencie Ołtarza (…) Tak jak kiedyś tak i dziś Mateczka pozostaje niewygodna i to szczególnie dla nas mariawitów, gdyż przynagla nas do pytania: co zrozumieliśmy z Dzieła Wielkiego Miłosierdzia? – mówił bp M. Karol.

Przypominając życie i ostatnie chwile życia św. M. Franciszki kaznodzieja podkreślił, że owocem działania, służby i oddania się Mateczki jest Dzieło Wielkiego Miłosierdzia. – To w nim odbija się dzieło odkupienia całego świata, to znaczy także Ciebie i mnie, droga Siostro i Bracie. Jego treścią nie są teologiczne spekulacje, niesnaski o rzeczy drugo- i trzeciorzędne, czy nawet o tak ważne sprawy jak sposób oddawania czci Bogu. Najważniejszy jest Jezus – mówił mariawicki biskup.

Do płockiej Świątyni przybyły 15 sierpnia tłumy wiernych z całej Polski. Uroczystej sumie przewodniczył Biskup Naczelny wraz z mariawickim episkopatem. Liturgię uświetnił chór młodzieżowy Kościoła. Z kolei podczas nieszporów kazanie wygłosił bp Roland Fleury, zwierzchnik Wspólnoty Kościoła Sainte-Marie w Mont-Saint-Aignan we Francji.

100. rocznicę śmierci Założycielki obchodzą obydwa Kościoły mariawickie. Główne uroczystości liturgiczne odbędą się 23 sierpnia, dniu śmierci Mateczki. Dzień wcześniej, 22 sierpnia, młodzież mariawicka organizuje o 22:00 w ogrodach płockiej Świątyni „Wieczory Mesyaniczne”. Tekst scenariusza powstał na podstawie utworu „Wieczory Mesyaniczne” wydanego w 1928 roku. Stanowi on kompilację dzieł poetów romantycznych oraz wierszy napisanych przez mariawitów w latach 20. XX wieku. W minionym roku reprint dzieła wydał Kościół Katolicki Mariawitów z siedzibą w Felicjanowie.


Aktualizacja 22.08.2021 r.:


Staraniem władz Kościoła stopniowo remontowana jest Świątynia z kompleksem klasztornym. Z okazji rocznicy śmierci Mateczki odnowiono w katakumbach grobowiec założycielki oraz pierwszych biskupów mariawickich.

Pozdrowienia przekazał wszystkim mariawitom prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.


23 sierpnia o godz. 11:15 odbędzie się w Drugim Programie Telewizji Polskiej retransmisja świątecznego nabożeństwa.