Gwałtowny spadek praktyk religijnych w Irlandii

2

Irlandia – jeszcze do niedawna ostoja katolicyzmu – przeżywa ostry spadek praktyk religijnych. Mimo iż nadal 87% mieszkańców Irlandii określa się jako katolicy to zaledwie 25% regularnie uczestniczy w mszach niedzielnych.

Co więcej, wielu z tych regularnie chodzących do Kościoła to nie Irlandczycy lecz emigranci w tym Polacy, którzy przyjechali na Szmaragdową Wyspę do pracy. Najgorzej z uczęszczaniem na msze niedzielne jest oczywiście w miastach – w niektórych parafiach Dublina na msze przychodzi 3% wiernych.


Zanik praktyk religijnych jest też widoczny zwłaszcza w grupie młodych ludzi. I o ile Irlandczycy chrzczą dzieci, posyłają je do I Komunii, o ile młodzież przystępuje do Sakramentu Bierzmowania i o ile wierni biorą ślub w Kościele i chcą mieć katolicki pogrzeb to już z niedzielnym obowiązkiem mszy oraz z przystępowaniem do spowiedzi jest duży problem. A jeszcze w latach 70-tych XX wieku regularnie uczestniczyło w mszach niedzielnych prawie 90% Irlandczyków.


Za obecny stan rzeczy odpowiedzialne są – zdaniem socjologów – dwie przyczyny: nagły wzrost dobrobytu społecznego (w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku Irlandia była świetnie prosperującym krajem) oraz kryzys autorytetu Kościoła związany ze skandalami pedofilnymi i ukrywaniem winnych molestowania seksualnego przed wymiarem sprawiedliwości.

komentarze

 • figa

  w mysl postawionego już tu pytania, cytuję:
  „Czy między religijnością a moralnością istnieją pozytywne korelacje?”
  wypadałoby powiedzieć, że jakoś kiepsko z tą religijnością irladzką…
  ALE,
  przenigdy nie odważę sie takiego wniosku badawczego dalej „naukowo” powtarzać…
  ps.:
  vivat uczoność…

 • fidelis

  Ciekawa i oczywista jest natomiast konstatacja o związku pomiędzy wzrostem zamożności społeczeństwa a spadkiem udzialu w tradycyjnych praktykach religijnych.