Kirk: Niepodległa Szkocja powinna być monarchią
- 6 maja, 2013
- przeczytasz w 2 minuty
Kościół Szkocji włączył się do debaty nt. kształtu państwa po przyszłorocznym referendum, w którym Szkoci wybierać będą między pozostaniem w strukturach Zjednoczonego Królestwa, a niepodległością. Zdaniem Kirku jeszcze przed referendum społeczeństwo powinno poznać projekt konstytucji, która obowiązywałaby w przypadku ogłoszenia niepodległości. Kościół jednoznacznie opowiedział się też za monarchią. – Kościół Szkocji ma w swoich szeregach zarówno monarchistów, jak i republikanów. Jednakże jako całość jednoznacznie opowiada się za zachowaniem […]
Kościół Szkocji włączył się do debaty nt. kształtu państwa po przyszłorocznym referendum, w którym Szkoci wybierać będą między pozostaniem w strukturach Zjednoczonego Królestwa, a niepodległością. Zdaniem Kirku jeszcze przed referendum społeczeństwo powinno poznać projekt konstytucji, która obowiązywałaby w przypadku ogłoszenia niepodległości. Kościół jednoznacznie opowiedział się też za monarchią.
– Kościół Szkocji ma w swoich szeregach zarówno monarchistów, jak i republikanów. Jednakże jako całość jednoznacznie opowiada się za zachowaniem monarchii – twierdzi ks. dr Doug Gay z Uniwersytetu w Glasgow. – Z historycznego punktu widzenia Kościół stoi na stanowisku, że każdy monarcha jest królem bądź królową szkockiego ludu, a nie narodu Szkocji. Monarchowie panują z woli ludu. Kościół opowie się za szkocką koronacją aby wskazać na tę ważną rolę monarchy i aby świętować unikalną relację – dodaje.
Ostatnim monarchą koronowanym w Szkocji był Karol II. Uroczystość miała miejsce w 1651 r. w Scone Palace w Perthshire. Zgodnie z tradycją począwszy od króla Kennetha I (810–858 r.) wszyscy monarchowie Szkocji, a następnie Szkocji i Anglii, koronowani byli na tzw. Kamieniu Przeznaczenia. W 1296 r. Stone of Destiny został wywieziony do Anglii. Pod naciskiem nacjonalistów został zwrócony Szkocji w 1996 r. Dziś, wraz ze szkockimi regaliami, można go obejrzeć na zamku w Edynburgu.
W specjalnym raporcie trzy rady działające w strukturach Kościoła Szkocji (Church and Society Council, Committee on Ecumenical Relations oraz Legal Questions Committee) wezwały do przygotowania i zaprezentowania projektu ustawy zasadniczej, jaka funkcjonowałaby w przypadku ogłoszenia przez Szkocję niepodległości. Treść raportu będzie dyskutowana podczas tegorocznych obrad Zgromadzenia Generalnego Kirku.
Szkockie referendum niepodległościowe odbędzie się we wrześniu 2014 r.