Kościół dzieli partie polityczne
- 21 listopada, 2006
- przeczytasz w 1 minutę
Trójpartyjnej koalicji rządzącej Królestwem Norwegii grozi wewnętrzny spór. Kością niezgody jest ewentualna separacja Kościoła Norwegii (Norske Kirke) od państwa. Partia Centrum jest za zachowaniem status quo. W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele Partii Pracy. Natomiast za separacją struktur kościelnych od państwowych opowiada się Partia Socjalistyczno-Lewicowa.Aslaug Haga, lider centrystów, uważa, że indywidualne członkostwo w Kościele “powinno się zaczynać wraz ze schrystianizowaniem człowieka i nie zależeć od grubości […]
Trójpartyjnej koalicji rządzącej Królestwem Norwegii grozi wewnętrzny spór. Kością niezgody jest ewentualna separacja Kościoła Norwegii (Norske Kirke) od państwa. Partia Centrum jest za zachowaniem status quo. W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele Partii Pracy. Natomiast za separacją struktur kościelnych od państwowych opowiada się Partia Socjalistyczno-Lewicowa.
Aslaug Haga, lider centrystów, uważa, że indywidualne członkostwo w Kościele “powinno się zaczynać wraz ze schrystianizowaniem człowieka i nie zależeć od grubości portfela”. Zdaniem Hagi liczba wiernych może gwałtownie stopnieć, jeśli będzie zależała od płacenia podatków.
Liderzy Partii Socjalistyczno-Lewicowej zdecydowanie popierają separację nawet w sytuacji, w której pomysł ten nie otrzyma poparcia w referendum.
Trond Giske (Partia Pracy), minister ds. kościelnych, nie zajął jednoznacznego stanowiska, jednak podczas otwarcia obrad Kirkemøtet, najwyższej władzy Kościoła, bardzo ciepło wypowiadał się o obecnym systemie.
:: Ekumenizm.pl: Kościół Norwegii debatuje nad oddzieleniem się od państwa