
- 21 stycznia, 2015
- przeczytasz w 2 minuty
Kościół Anglii walczy o swoją przyszłość i zastanawia się jak zatrzymać wymieranie Kościoła. Czy nastanie druga Reformacja Kościoła Anglii?
Nowa Reformacja albo śmierć
Kościół Anglii walczy o swoją przyszłość i zastanawia się jak zatrzymać wymieranie Kościoła. Czy nastanie druga Reformacja Kościoła Anglii?
W ciągu ostatnich lat jednym z dominujących tematów w Kościele Anglii były spory, dotyczące konsekracji kobiet na biskupów. Era ta zakończy się symbolicznie 26 stycznia br. konsekracją ks. Libby Lane na pierwszą biskupkę w Kościele Anglii. Jednak nie ta kwestia była i jest najważniejsza dla Kościoła, o czym świadczą ostatnie wypowiedzi obydwu prymasów Anglii — arcybiskupa Canterbury i Yorku. — Doświadczamy przerażającego spadku wiernych. Musimy zatrzymać negatywny trend, który zdziesiątkował nasze parafie w ciągu ostatnich 60 lat. Od przynajmniej dekady uczestnictwo w nabożeństwach niedzielnych zmniejsza się co roku o jeden procent. Średnia wiekowa parafian jest znacznie wyższa niż średni wiek mieszkańców kraju, a już za 10 lat 40% duchowieństwa przejdzie na emeryturę — powiedział zwierzchnik Kościoła Anglii abp Justin Welby.
W wywiadach prasowych oraz mediach społecznościowych abp Welby zaapelował do wiernych o modlitwę, zakasanie rękawów i działania na rzecz ratowania Kościoła. Jesienią zostanie wybrany nowy Synod Generalny na 10-letnią kadencją i to on będzie musiał udźwignąć szereg trudnych decyzji.
Prace nad zarysem zmian już się rozpoczęły. Na polecenie Arcybiskupa Canterbury i Yorku, kierujących dwiema prowincjami Kościoła Anglii, powstały dokumenty, z którymi będą musieli się zmierzyć nowi synodałowie. — Kościół Anglii będzie musiał przyjąć jeden z najbardziej radykalnych wstrząsów, jakiego nie było od wielu pokoleń — uważa anglikańska publicystka Ruth Gledhill z dziennika The Times. Z kolei kościelny tygodnik Church Times określił planowane zmiany jako nową Reformację Kościoła Anglii.
Zmiany będą dotyczyć nie tylko finansów, uproszczenia przepisów kościelnych, hamujących rozwój, ale przede wszystkim duchowej substancji Kościoła, w tym takich obszarów jak misja, edukacja kościelna oraz wykorzystanie talentów młodego pokolenia, a także reforma kształcenia teologicznego. Jednym z planów jest dokonanie rewizji Katechizmu Kościoła Anglii, a ponadto podjęcie niezwykle trudnych i dramatycznych decyzji w wielu miastach: zamknięcia parafii, często takich, które opiekują się średniowiecznymi kościołami oraz pielęgnującymi różne tradycje liturgiczne.
Z inicjatywy arcybiskupów wszystkie dokumenty zostały upublicznione na specjalnej stronie Kościoła Anglii tak, aby nie tylko synodałowie, ale i pojedynczy wierni, parafie i diecezje mogły się zapoznać z materiałami i wyrazić swoją opinię.