Libby Lane pierwszą biskupką w Kościele Anglii

1

Ksiądz Libby Lane jest pierwszą kobietą w Kościele Anglii, która otrzyma sakrę biskupią. Obejmie biskupstwo Stockport, sufraganię diecezji Chester. Konsekracja odbędzie się 26 stycznia 2015 r. w katedrze w York.

Ks. Libby Lane jest od ośmiu lat proboszczem Parafii św. Piotra w Hale oraz św. Elżbiety w Ashley. Będzie ósmym biskupem diecezji Stockport i pierwszą kobietą konsekrowaną na biskupkę w Kościele Anglii, który jest ostatnim Kościołem anglikańskim w Wielkiej Brytanii decydującym się na taki krok. Ks. Lane przyjęła święcenia kapłańskie w 1994 roku (byłą jedną z pierwszych kobiet w Kościele Anglii wyświęconą na kapłankę) i pełniła służbę duszpasterską w trzech diecezjach Blackburn, York oraz Chester. Ks. Lane była dotychczas jedną z ośmiu kobiet-księży wybranych na obserwatorów przy Izbie Biskupów Kościoła Anglii z diecezji północno-zachodniej Anglii.

Na wieść o swojej nominacji ks. Lane zareagowała wielką radością. – Jestem wdzięczna, choć w jakiś sposób onieśmielona, za zaufanie, jakie mi okazała diecezja Chester. To zupełnie nieoczekiwane i niezwykle poruszające. Pamiętam o tych wszystkich, którzy byli przede mną, kobietach i mężczyznach, którzy od dekad czekali na ten moment. Najbardziej jednak jestem wdzięczna Bogu – powiedziała biskupka-elekta.

Odczuwam ogromną radość, że w święto Tymoteusza i Tytusa, towarzyszy św. Pawła, będę przewodniczył w katedrze York konsekracji Libby na biskupkę Stockport. Libby przynosi ze sobą bogactwo doświadczeń w pracy parafialnej, a także duszpasterstwie szpitalnym i szkolnym – podkreślił abp John Sentamu, arcybiskup Yorku i prymas Anglii.

Specjalne oświadczenie wydali również Prymas Całej Anglii i Arcybiskup Canterbury Justin Welby oraz ordynariusz diecezji Chester Peter Forster. Nominacja ks. Libby Lane została ogłoszona po tym, jak została zaakceptowana przez królową Elżbietę II.

Ks. Libby Lane ma męża George’a, który również jest duchownym anglikańskim, kapelanem na lotnisku Manchester. Mają 2 dzieci.

Miejsce w Izbie Lordów dla biskupek

Zgodnie z obowiązującymi zasadami w wyższej izbie brytyjskiego parlamentu, Izbie Lordów, zasiada 26 biskupów anglikańskich. Z urzędu jest to pięciu hierarchów: arcybiskupi Canterbury i Yorku, oraz biskupi Durham, Londynu i Winchester. Pozostali to 21 biskupów diecezjalnych, obejmujących urząd w zależności od długości sprawowanego urzędu. Jeśli wybrano by w najbliższym czasie kobietę na biskupa, musiałaby poczekać co najmniej 10 lat, aby zająć miejsce w Izbie Lordów – obecnie „w kolejce” jest 15 biskupów.

Stąd też parlament chce przyjąć specjalną ustawę, która umożliwi biskupce objęcie pierwszego wolnego miejsca w izbie, które powinno przypaść zgodnie z porządkiem biskupowi diecezji Lincoln. – Z jednej strony może to się wydać nieco frustrujące, ponieważ nasze hrabstwo ma liczebnie słabą reprezentację w Izbie Lordów, ale o wiele bardziej frustrujące było to, że kobiety musiały czekać tak długo na biskupią konsekrację – powiedział bp Christopher Lowson z diecezji Lincoln.

Wniosek do parlamentu skierował Arcybiskup Canterbury po konsultacji z biskupami diecezjalnymi. Pozytywnie odnieśli się do propozycji przedstawiciele trzech najważniejszych partii w Izbie Gmin.

galeria

komentarze

  • Awi

    „Ksiądz Libby Lane jest pierwszą kobietą…”
    „Ks. Libby Lane ma męża ….”
    Drodzy językoznawcy , coś z tą polszczyzną trzeba zrobić, bo takich zdań nie da sie czytać ….