Kirk przynaje się do \"historycznej nietolerancji\" wobec homoseksualistów

30

Obradujące w Edynburgu Zgromadzenie Generalne Kościoła Szkocji przyjęło raport jednej z komisji teologicznych, w którym przyznano, że Kościół jest winny „historycznej nietolerancji wobec osób homoseksualnych.”

Raport komisji przypomina, że tego typu dyskryminacja jest podobna do dyskryminacji rasowej czy płciowej, do której Kościół się już przyznał wcześniej i która nie podlega obenie dyskusji.


W dość długim raporcie i bazując na podobnym raporcie z 1994 roku, a także na spotkaniach z duchownymi i świeckimi, komisja przynała, że obecnie Kościół osiągnął konsensus co do następujących kwestii:
– nie ma żadnej sprzeczności w byciu chrześcijaninem i osobą homoseksualną;
– nie ma żadnych teologicznych powodów by osobom homoseskualnym odmawiać dostępu do sakramentów czy urzędów kościelnych
– Kościół powinien się przeciwstawiać z całą mocą dyskryminacji osób homoseksualnych w życiu społecznym i publicznym.


Raport przynaje jednak, że pewne kwestie pozostają nadal sporne:


– Czy można dopuścić do urzędów kościelnych osoby homoseksualne realizujące swoją orientację seksualną?
– Czy Kościół powinien wspierać stabilne związki jednopłciowe poprzez upoważnienie odpowiedniej liturgii bądź wyrobienie nowej?


Komisja podkreśla, że dialog ten jest potrzebny i niezbędny i chrześcijanie winni rozmawiać ze sobą i wsłuchiwać się w głosy innych, a nie wymuszać swoje stanowisko na sumieniach osób o innych przekonaniach.


Raport Komiscji Zgromadzenie Generalne przyjęło bez większych problemów i debat. Jednocześnie Zgromadzenie Generalne nie głosowało ponownie nad kwestią swobody pastorów w błogosławieniu związków jednopłciowych, gdyż prezbiteraty odrzuciły tę propozycję stosunkiem 2/3 głosów.


Kościół Szkocji (Kirk) jest narodowym Kościołem Szkocji o tradycji reformowanej. Do związków z nim przynaje się ponad 60% Szkotów. Zgormadzenie Generalne jest najwyższym organem decyzyjnym Kościoła, obradującym raz na rok.

komentarze

 • KaFor

  Dziękuje Ci Panie Boże!


  Katarzyna Formela

 • Rafi

  „- nie ma żadnej sprzeczności w byciu chrześcijaninem i osobą homoseksualną;”
  nic nowego


  – nie ma żadnych teologicznych przeszkód by osobom homoseskualnym odmawiać dostępu do skaramentów czy urzędów kościelnych”

  No bo i nie ma, nic nowego.

  „- Kościół powinien się przeciwstawiać z całą mocą dyskryminacji osób homoseksualnych w życiu społecznym i publicznym.”
  Tak jak i białego, żóltego, heteroseksualistę, kulawego czy rudego. Nie to jest problemem.

  Wielki szum o nic, a na najważniejsze pytania odpowiedzi nie udzielono – przegłosowano aby schowac na razie głowe w piasek.

 • Rafi

  kh, przepraszam, ale w Łodzi nie mozna byc jednoczesnie homoseksualnym i chrześcijaninem? Do twojego zboru nie przyjmuje sie homoseksualistów, a może wyrzucacie, gdzy jakis facet sie przyzna, że jest bi lub homo?

  rozumiem, ze w konsekwencji nie ochrzcicie żadnego homo, a jezeli przyjoł juz chrzest jako dorosły, to go do Stołu Pańskiego nie dopuścicie – macie jakies wykrywacze antygejowskie?

  Rozumiem, ze lesba nie moze zostac sekretarka, policjantka ani sędzia, a geja senatora to będziecie pałować.

  Jeżeli powyższe jest nieprawdą, TO O CO TOBIE CHODZI ? Przeczytać jeszcze raz wiadomość, nie tylko nagłówek.

 • Kazik

  Rafi, nie wymagaj poglebionej refleksji teologicznej, od kogos, kto nie jest do niej zdolny. Zawsze latwiej napisac glupote jak „Wielki Babilon” i uznac, ze sie powiedzialo cos madrego i glebokiego.

  A komentarz pana z Victorychurch dowodzi, ze jednak stwierdzenia Raportu choc sa oczywiste i opieraja sie na podstawowej teologii chrzescijanskiej, dla niektorych stanowia i tak nowum.

  Kazik

 • KaFor

  Ja dzisiaj dostałam potwierdzenie od Beit (z W-wy) z kolei: udzielają ślubów gejom i lesbijkom.

  Poprosiłam ich by przysłali mi podstawy jakie legły u źródła stanowiska Judaizmu Reformowanego w tej sprawie.

  Jesli ktoś będzie zainteresowany proszę dać znać przekażę to co otrzymam.


  Katarzyna Formela

 • victory

  tak mamy przed wejściem bramki wykrywające. i jesli zapika to grupa porzadkowa podchodzi i robi porządek 🙂 widze że nierozumie pan zupełnie sprawy także nie wiem jak mam panu przetłumaczyc że homoseksualizm jest grzechem i trzeba sie z niego nawrócić   


  http://www.victorychurch.pl

 • KaFor

  Rafale drogi proszę Cię bardzo – to wydawać się niektórym moze drobiazd, sprawa bec znaczenia, jesdnak gdy jest dyskryminacja, a jedt jest ważną sprawą by dbać o słowa (lesbijka).


  Katarzyna Formela

 • Rafi

  Czyli wg pana samo bycie bi lub homo, niewazne czy zyje sie jako hetero 9osoby bi), czy w celibacie (homo) dyskryminuje jako kandydata na chrześcijanina ? chrześcijanin musi byc hetero?

 • Rafi

  ok

 • Rafi

  Ależ czytam, czytam codziennie , w własciwie to 2 razy dziennie (2-gi raz dzieciom) i jakoś nie znalazłem, aby samo bycie np. biseksualistą było grzechem. Czyzby uwazał pan takze, że bycie jednorękim, czy zdeformowanym od urodzenia (np. rozczepienie podniebienia, zajecza warga, kikut zamiast przedramienia) było takze grzechem samo w sobie? A może uwaza pam takze grypę za wynik grzechu?
  Prosiłbym o odpowiedź, co ja wyczytałem, to juz pan wie.

 • ksawery

  Skąd u homosiów taka histeria na własnym punkcie: może czują sie niedowartościwani i gdzieś wewnętrznie cierpią nad swą przypadłością i boja się do tego przyznać i ten swój ból zagłuszają takim strasznym krzykiem?

 • Rafi

  oj, wydaje mi sie, ze reformowani żydzi to nie za bardzo nadaja sie na autorytet, bardziej ja jestem od nich „żydowski” 😉 Ale zachecam do jakieś publikacji

 • KaFor

  "krzyk" powinien byc podnoszony zawsze wtedy gdy drugiemu człowiekowi dzieje się krzywda za sprawą postępowania innych ludzi np.

  W wypadku mniejsozści seksualnych – to z czym mamy do czynienia my, nasze rodziny w naszej Okczyźnie – jest właśnie czynieniem nam krzywdy:

  – dyskryminacja społeczna, spostrzeganie nas przez pryzmat uprzedzeń, akty niesprawiedliwości w różnych aspektach codzinnego zycia, akty nienawiści (słownej, psychicznej, fozycznej)

  – brak edukacji o kondycji, istocie homoseksualności, radzenia sobie w społeczeństwie dyskryminującym dla osób nieheteroseksualnych oraz edukacji większości – działan antydyskryminacyjnych, uwrażliwiania urżędników wszystkich szczebli wobec kontaktów z lesbijkami, gejami i osobami transeksualnymi; brak podejscia Kośicoła wobec nas takiego choćby o jakim czytamy w tym news’ie

  – traktowanie przez prawo w sposób nierównorzędny z innymi (heteroseksualnymi), niemożność formalizacji naszych związków co samo w sobie pozwalało by nam zachowywać w pełni godność, a wiaze się z prawami, które ma każdy formalny zwiaqzek w państwie (prawami, których brak na codzień jest dodatkową próba dla naszych zwiazków – dla ich przetrwania, kiedy codziennie trzeba myśleć o sprawach jakie dla innych sa "oczywistością")


  Katarzyna Formela

 • Adamczyk

  Uprzejmie proszę o łaskawe czytanie z uwagą i zrozumieniem tekstu:
  „nie ma żadnych teologicznych przeszkód by osobom homoseksualnym odmawiać ….”
  Jest napisane: nie ma przeszkód by odmawiać, a nie nie ma przeszkód by dopuszczać.
  Brak przeszkód dla odmowy nie wyklucza odmowy, przeciwnie może ją sugerować.
  Brak przeskód dla dopuszczenia sugeruje natomiast, a nawet poleca dopuszczenie.
  Warto z uwagą posługiwać się jesykiem.

 • Kazik

  Ja tez zachecam Pana do jej lektury i do refleksji nad tym co Pan czyta, bo sadzac po bzdurach ktore Pan wypisuje nie czyta jej Pan zbyt czesto.

  Kazik

 • Atimeres

  Wydaje mi się, że Victory juz wielokrotnie podkreslał róznice miedzy byciem homoseksualistą, a praktykowaniem homosekisualizmu.
  Kościół szkocki też ma pewne watpliwości co do moralności praktykowania homoseksualizmu
  Dlatego uwazam, ze aplauz KaFor dla Kościoła Szkocji jest troche na wyrost!

 • Atimeres

  Raport: „- nie ma żadnych teologicznych przeszkód by osobom homoseskualnym odmawiać dostępu do sakramentów czy urzędów kościelnych

  To jasne, jeżeli ten cytat jest wiarygodny, to nie nie wiem, dlaczego homoseksualiści biją mu brawa!
  Chyba że ktoś zmienił słowa „nie ma powodów” na „nie ma przeszkód”…

 • Kazik

  Macie Panowie oczywiscie racje – juz poprawilem
  Kazik

 • Atimeres

  Na wyczucie, czy według oryginału instrukcji?

 • Kazik

  Prosze mnie nie obrazac – oczywiscie ze wedlug orginalu raportu!
  Kazik

 • marcin serafin

  homoseksualizm grzechem? a myślałem ze grzech zakłada dobrowolność. nie wydaje mi się żeby ktoś wybierał swoją orientację seksualną dobrowolnie. może chodzi ci o akty homoseksualne? jeśli tak, to bądź łaskaw na drugi raz wypowiadać się rzeczowo; nie każdy jest przyzwyczajony do takich banalnych skrótów myślowych i nieuzasadnionego generalizowania.


  THE TRUTH SHALL MAKE YOU FREE!

 • KaFor

  Dla mnie w tym newsie najważniejszym jest to przyznanie sie przez Kościół:

  " Kościół jest winny "historycznej nietolerancji wobec osób homoseksualnych."

  Raport komisji przypomina, że tego typu dyskryminacja jest podobna do dyskryminacji rasowej czy płciowej, do której Kościół się już przyznał wcześniej i która nie podlega obenie dyskusji."

  Gdy pewne sprawy zostaną w spostrzeganiu społęcznym odwrócone, za zrozumieniem tym podążą natępne zmiany – adekwatnie do zrozumienia.


  Katarzyna Formela

 • Atimeres

  „” Kościół jest winny „historycznej nietolerancji wobec osób homoseksualnych.”

  Ale na szczęście Kościól katolicki za nazywanie praktyk homoseksualnych grzechem na pewno w piersi bil sie nie będzie!

 • gfudi

  Serwis ten przekształcił się w bazę informacji czy dany kościół jest za czy przeciw czynom homoseksualnym.Odnoszę wrażenie ,że zamiast ekumenizmu promuję się tu homoseksualizm.
  Dobrze ,że KRK trzyma się swoich poglądów i nie poddaje się presji środowisk gejowskich .

 • Kazik

  Grunt to samokrytycyzm.
  Kazik

 • Rafi

  Panie Atimeres, cokolwiek victory mówił przedtem nie ma znaczenia i nie będe wyszukiwał. Obecnie postawił równość pomiędzy grzechem homoseksualnym a osobą homoseksualną lub uważa np. że homoseksualista nie może być chrześcijaninem.
  Entuzjazm pani KaFor wobec punktów:

  – nie ma żadnej sprzeczności w byciu chrześcijaninem i osobą homoseksualną;
  – nie ma żadnych teologicznych powodów by osobom homoseskualnym odmawiać dostępu do sakramentów czy urzędów kościelnych
  – Kościół powinien się przeciwstawiać z całą mocą dyskryminacji osób homoseksualnych w życiu społecznym i publicznym.”
  jest zrozumiały.
  Mam nadzieję, że szkoccy reformowani dojrzeją, aby za rok,dwa, może trzy nazwać grzech grzechem. Po przemyśleniu to że „nie głosowało ponownie nad kwestią swobody pastorów w błogosławieniu związków jednopłciowych, gdyż prezbiteraty odrzuciły tę propozycję stosunkiem 2/3 głosów.” napawa mnie optymizmem.

 • KaFor

  Z pewnością pójdą dalej – zgodnie z obecnym stanowiskiem, jako, ze każdy kto rzetelnie, bez uprzedzeń, zaczyna badać ten obszar przekonuje się niezbicie, iz Kosciół nie tylko powinien przepraszać czym prędzej, ze wszystkich sił, za nietolerancję! wobec lesbijek i gejów, ale ma obowiązek – poznawszy Prawdę – znieść! wszelką wobec mniejszosci seksualnych dyskryminację.

  Właśnie z tego względu (choć jeszcze nieświadomie – dlaczego tak się dzieje) zupełnie niedawno takżę red. Terlikowski stwierdził, iż „jest kłopot (z duszpasterstwami dla LGBT) w KRK, ponieważ każdy kto się tym zajmuje przechodzi na drugą stronę” (przepraszam za niedosłowny cytat, lecz sens oddałam tu wiernie).

  Pozdrawiam niedzielnie 🙂


  Katarzyna Formela

 • montsegur

  „Dobrze ,że KRK trzyma się swoich poglądów i nie poddaje się presji środowisk gejowskich”

  Dokładnie tak samo uważam, choć akurat jestem „heretykiem”, otwarcie się do tego przyznaję i nieraz już tutaj krytykowałem KRK, którego jestem członkiem nieprzerwanie.

  Indeed, „grunt” to samokrytycyzm. Ale niekoniecznie samokrytyka…

  Cheers!!!


  „Stationary Traveller” – wzbogacasz się, pozostając sobą

  Uwolnić Rudolfa i Zundela!