Wyspy Owcze niepodległe religijnie
- 9 lipca, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
29 lipca — w narodowe święto Wysp Owczych — tamtejsza diecezja Kościoła Ludowego odłączy się od macierzystych struktur. Tym samym powstanie jeden z najmniejszych na świecie (ok. 40 tys. wiernych) państwowych Kościołów luterańskich. Rozmowy o religijnej niepodległości duńskiej prowincji trwały ponad 10 lat. Porozumienie w sprawie usamodzielnienia się farerskiego Kościoła podpisali 20 kwietnia Bertel Haarder, minister do spraw kościelnych Królestwa Danii i Jógvan á Lakjuni, […]
29 lipca — w narodowe święto Wysp Owczych — tamtejsza diecezja Kościoła Ludowego odłączy się od macierzystych struktur. Tym samym powstanie jeden z najmniejszych na świecie (ok. 40 tys. wiernych) państwowych Kościołów luterańskich. Rozmowy o religijnej niepodległości duńskiej prowincji trwały ponad 10 lat.
Porozumienie w sprawie usamodzielnienia się farerskiego Kościoła podpisali 20 kwietnia Bertel Haarder, minister do spraw kościelnych Królestwa Danii i Jógvan á Lakjuni, premier wysp.
Chrześcijaństwo przywędrowało na Wyspy Owcze w 999 roku. W XVI wieku duńska prowincja — wraz z resztą kaju — przyjęła nauki Reformacji. Przez lata wyspy uważano z ostoję ortodoksyjnego luteranizmu. Duże piętno na religijności wyspiarzy odcisnęła postawa biskupa Zelandii — ks. Jaspera Brochmanda. Jego modlitewnik, ułożony w 1650 r., używany był do ubiegłego wieku. Do dziś w języku farerskim używane jest słowo “Brochmandslestur” oznaczające długie i nudne kazanie.
Wiek XIX przyniósł duże zmiany w Kościele. Wraz z wprowadzeniem duńskiego monopolu na handel, rozpoczął się renesans miejscowej kultury. Język farerski został zrównany w prawach z duńskim. W latach 1924–1925 farerscy luteranie zaczęli spiewać pieśni religijne we własnym języku. W roku 1930 przetłumaczono na ten język liturgię. 31 lat później ukazała się farerska Biblia.
Przełomowym stał się rok 1963. Zwierzchnik farerskich luteranów został podniesiony do rangi “tymczasowego biskupa”. W ten sposób zlikwidowano tradycyjny tytuł “dziekana wysp”. 14 lat później na duchownego ordynowano pierwszą kobietę. W roku 1990 Wyspy Owcze otrzymały status diecezji Kościoła Ludowego.
85 proc. mieszkańców wysp należy do Kościoła luterańskiego. Mażna tam też spotkać wiernych Kościoła rzymskokatolickiego i Braci z Plymouth (w Polsce Kościół Wolnych Chrześcijan).