Ekumeniczny synod starokatolików w Niemczech
- 8 października, 2014
- przeczytasz w 2 minuty
5 października zakończył się 59. Synod Katolickiego Biskupstwa Starokatolików w Niemczech. Starokatolicki synod odbywał się w ekumenicznej atmosferze, gdyż korzystał z pomieszczeń rzymskokatolickiej diecezji mogunckiej, a podczas obrad przemawiali ekumeniczni goście, w tym kard. Karl Lehmann, ordynariusz diecezji mogunckiej, oraz bp Gerhard Ulrich, zwierzchnik Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Niemiec, który wygłosił również kazanie podczas mszy inauguracyjnej. Luterański biskup przypomniał, że współpraca między luteranami a starokatolikami przebiega […]
5 października zakończył się 59. Synod Katolickiego Biskupstwa Starokatolików w Niemczech. Starokatolicki synod odbywał się w ekumenicznej atmosferze, gdyż korzystał z pomieszczeń rzymskokatolickiej diecezji mogunckiej, a podczas obrad przemawiali ekumeniczni goście, w tym kard. Karl Lehmann, ordynariusz diecezji mogunckiej, oraz bp Gerhard Ulrich, zwierzchnik Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Niemiec, który wygłosił również kazanie podczas mszy inauguracyjnej.
Luterański biskup przypomniał, że współpraca między luteranami a starokatolikami przebiega w sposób wzorowy i pokazuje, że pełen zaufania dialog bez uprzedzeń między Kościołami jest możliwy i to mimo różnego rozumienia urzędu i sakramentów. Warto przypomnieć, że od 1985 roku niemieckich starokatolików i luteran łączy gościnność eucharystyczna. Współpraca między ewangelikami i starokatolikami ma również wymiar praktyczny poprzez użyczenia kościołów ewangelickich na msze i uroczystości starokatolickie.
Innym ekumenicznym akcentem Synodu było przemówienie kardynała Lehmanna, po którym duchowny otrzymał owacje na stojąco. Kardynał wyraził radość, że diecezja moguncka może udzielić gościny starokatolikom i wskazał na ważny dokument międzynarodowego dialogu rzymskokatolicko-starokatolickiego „Kościół i wspólnota kościelna”, na którym warto budować dalsze rozmowy. Diecezja moguncka udostępniła starokatolikom nie tylko centrum konferencyjne, ale również kościół św. Augustyna na odprawienie mszy świętej.
Głównym tematem starokatolickiego synodu, któremu przewodniczył bp Matthias Ring były kwestie związane z rozumieniem małżeństwa. Synod ustalił, że duchowni, których małżeństwo się rozpadło mogą nadal sprawować funkcję kapłańskie. Zdecydowano, że w ramach kościelnej komisji kontynuowany będzie wewnątrzkościelny dialog na temat wyzwań związanych z alternatywnymi wobec małżeństwa formami partnerstwa zawieranego na całe życie, szczególnie w kontekście związków jednopłciowych.
Kościół starokatolicki w Niemczech (oficjalna nazwa Katolickie Biskupstwo Starokatolików w Niemczech) posiada niespełna 16 tys. wiernych, głównie w południowo-zachodnich Niemczech.