- 13 czerwca, 2023
- przeczytasz w 5 minut
13 czerwca 2023 roku Synod Kościoła Polskokatolickiego w RP wybrał nowego zwierzchnika Kościoła i ordynariusza warszawskiego. Został nim ks. dr Andrzej Gontarek, p.o. zwierzchnika po śmierci bp. Wiktora Wysoczańskiego oraz proboszcz parafii w Lublinie, który u...
Kościół Polskokatolicki wybrał czterech biskupów. Ks. dr Andrzej Gontarek nowym zwierzchnikiem polskokatolików
13 czerwca 2023 roku Synod Kościoła Polskokatolickiego w RP wybrał nowego zwierzchnika Kościoła i ordynariusza warszawskiego. Został nim ks. dr Andrzej Gontarek, p.o. zwierzchnika po śmierci bp. Wiktora Wysoczańskiego oraz proboszcz parafii w Lublinie, który uzyskał 42 z 45 głosów. Synod wybrał ponadto trzech kolejnych biskupów – ks. inf. Stanisława Bosego na biskupa diecezji wrocławskiej, ks. inf. Antoniego Normana na biskupa diecezji krakowsko-częstochowskiej. Na biskupa wybrano również proboszcza warszawskiej parafii katedralnej ks. Henryka Dąbrowskiego, który będzie biskupem pomocniczym diecezji warszawskiej.
Decyzja Synodu podjęta została w nadzwyczajnych okolicznościach, gdyż po śmierci bp. Wysoczańskiego, Kościół Polskokatolicki pozostał bez własnej hierarchii.
4 biskupów na raz
Także sam wybór aż czterech biskupów równocześnie jest bez precedensu i pokazuje chęć „zabezpieczenia się” Kościoła, a konkretnie uniknięcia sytuacji kanonicznego osierocenia. Podczas minionych Synodów Kościoła Polskokatolickiego nie udało się wybrać biskupa, a skutkiem tego jest fakt, że dwie diecezje – wrocławska oraz krakowsko-częstochowska pozostawały przez dłuższy czas nieobsadzone (ponad 20 lat!).
Po raz pierwszy w historii Kościoła Polskokatolickiego na jego zwierzchnika wybrano duchownego, który nie był poprzednio duchownym rzymskokatolickim i urodził się w rodzinie polskokatolickiej.
Biskup-elekt Andrzej Gontarek jest znanym w środowisku warszawskim i lubelskim działaczem ekumenicznym, organizował historyczne posiedzenie Biskupów Unii Utrechckiej w Lublinie oraz uczestniczył w krajowych i zagranicznych konferencjach starokatolickich i ekumenicznych. Reprezentował również Kościół Polskokatolicki podczas konsekracji obecnego abp. Utrechtu Bernda Walleta. Biskup-elekt jest również pracownikiem naukowym Sekcji Starokatolickiej Wydziału Teologicznego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Biskup-elekt jest żonaty i ma dwie córki.
Synod odbył się w Ośrodku im. Eduarda Herzoga w Konstancinie Jeziornie, będącego jednocześnie siedzibą Parafii misyjnej ap. św. Piotra i św. Pawła. Wśród zaproszonych gości był abp Bernd Wallet, abp Utrechtu i jednocześnie przewodniczący Konferencji Biskupów Starokatolickich Unii Utrechckiej, oraz hierarcha z Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w USA.
Unia czy kolonia?
Śmierć wieloletniego zwierzchnika Kościoła Polskokatolickiego bp. Wiktora Wysoczańskiego postawiła Kościół nie tylko przed jeszcze pilniejszą koniecznością wyboru następcy, ale też określenia drogi Kościoła na przyszłość, a konkretnie czy Kościół Polskokatolicki pozostanie lojalnym członkiem Unii Utrechckiej przy wszystkich różnicach i kontrowersjach, czy postanowi wejść w struktury Unii Scrantońskiej, w której dominujący, jeśli nie jedyny głos, posiada PNKK.
Do zdumiewającej sytuacji doszło już podczas pogrzebu bp. Wysoczańskiego w katedrze polskokatolickiej Ducha Świętego w Warszawie, gdy biskup reprezentujący PNKK powoływał się w swoim pozdrowieniu na nieznany dotąd list bp. Wiktora Wysoczańskiego, stwierdzając ponad wszelką wątpliwość, że to właśnie PNKK będzie konsekrować nowych biskupów Kościoła Polskokatolickiego oraz iż rzekomo wolą bp. Wysoczańskiego było włączenie Kościoła Polskokatolickiego do Unii Scrantońskiej, co przez tyle lat nie nastąpiło. Trudno było nie odnieść wrażenia, że hierarcha reprezentujący PNKK z USA wypowiadał się o Kościele Polskokatolickim jak o zamorskiej kolonii, a nie jak o samodzielnym Kościele, który ma prawo samostanowienia.
Z kolei bp Dirk Schoon z Kościoła Starokatolickiego Niderlandów, który wraz z ustępującym biskupem Austrii Heinzem Lederleitnerem reprezentował Unię Utrechcką, podkreślał koncyliacyjność bp. Wysoczańskiego i chęć odnalezienia dróg porozumienia w ramach starokatolickiej rodziny. Niestety, przemówienie bp. Schoona, tłumaczone symultanicznie, było – mówiąc delikatnie — dalekie od oryginału i zgromadzeni nieznający języka niemieckiego, nie mieli szans na usłyszenie tego, co holenderski biskup miał właściwie do powiedzenia.
Kościół Polskokatolicki w ekumenii
Dzisiejszy Synod Kościoła Polskokatolickiego jest/będzie historyczny na wielu płaszczyznach. Jakakolwiek decyzja zostanie podjęta w sprawie konsekratorów z pewnością nie będzie ona jedynie symboliczna, a kierunkowa i kluczowa, zarówno dla Kościoła Polskokatolickiego, jak i przyszłości obydwu międzynarodowych struktur – Unii Utrechckiej i Unii Scrantońskiej. Z informacji, do jakich dotarł portal ekumenizm.pl wynika, że Kościół Polskokatolicki pozostaje w Unii Utrechckiej.
Kościół Polskokatolicki w Polsce jest członkiem Polskiej Rady Ekumenicznej. Należy również do Światowej Rady Kościołów i Konferencji Kościołów Europejskich. Poprzez członkostwo w Unii Utrechckiej Kościół ten jest w pełnej jedności z Kościołem Anglii, Kościołem Irlandii, Kościołem w Walii oraz Episkopalnym Kościołem w Szkocji, a pośrednio również z Kościołami luterańskimi sygnatariuszami Ugody z Porvoo.
Kościół Polskokatolicki posiada również pełną komunię z Kościołem Starokatolickim Mariawitów, których biskupi święcili w czasach komunistycznych duchownych i hierarchów Kościoła Polskokatolickiego.
Kościół Polskokatolicki posiada ok. 18 tys. wiernych. Należy do mocno zróżnicowanej rodziny Kościołów starokatolickich, a jego początki sięgają polskiej emigracji w USA. W Polsce Kościół ten rozpoczął działalność w latach 20. XX wieku.
Kościół Polskokatolicki posiada teologię starokatolicką, ale w liturgii i duchowości niewiele różni się od Kościoła rzymskokatolickiego — parafie posługują się mszałem rzymskokatolickim, choć od episkopatu rzymskokatolickiego mają jedynie zgodę na używanie lekcjonarza. Duchownych nie obowiązuje celibat, a Eucharystia udzielana jest wszystkim pod dwiema postaciami, choć od tej praktyki bywają w niektórych parafiach wyjątki. Kościół ten, podobnie jak pozostałe Kościoły starokatolickie, nie uznaje zwierzchnictwa, ani prymatu Biskupa Rzymu (papieża).
Kościół Polskokatolicki jest najbardziej konserwatywnym Kościołem, należącym do Unii Utrechckiej, co przejawia się choćby w braku udzielania święceń kapłańskim kobietom czy w odrzuceniu błogosławienia par i małżeństw jednopłciowych.
Decyzję o miejscu i terminie konsekracji wszystkich czterech biskupów podejmie Rada Synodalna, która zbierze się pod koniec czerwca br.