Kardynałowie obradują nad reformą Kurii Rzymskiej
- 19 lutego, 2014
- przeczytasz w 2 minuty
W Watykanie trwają obrady kardynalskiej grupy, która ma pomóc papieżowi Franciszkowi przy reformie Kurii Rzymskiej. Ośmiu purpuratów zapoznało się z sytuacją finansową Stolicy Apostolskiej, w tym szczególnie trudnościami Banku Watykańskiego. Oprócz zagadnień finansowych hierarchowie zajmowali się reformą struktury Kurii Rzymskiej. Prace grupy kardynałów nazwanej przez media K8 koordynuje honduraski arcybiskup, kard. Rodriguez Maradiaga. W wywiadzie dla francuskiego dziennika La Croix kardynał podkreślił, […]
W Watykanie trwają obrady kardynalskiej grupy, która ma pomóc papieżowi Franciszkowi przy reformie Kurii Rzymskiej. Ośmiu purpuratów zapoznało się z sytuacją finansową Stolicy Apostolskiej, w tym szczególnie trudnościami Banku Watykańskiego. Oprócz zagadnień finansowych hierarchowie zajmowali się reformą struktury Kurii Rzymskiej.
Prace grupy kardynałów nazwanej przez media K8 koordynuje honduraski arcybiskup, kard. Rodriguez Maradiaga. W wywiadzie dla francuskiego dziennika La Croix kardynał podkreślił, że Kuria musi się zmienić – przede wszystkim musi zostać dowartościowana rola świeckich, stąd konieczne jest powstanie Kongregacji ds. Świeckich, która mogłaby przejąć kompetencję dotychczasowych Papieski Rad ds. Laikatu i Rodziny. Nie wykluczył, że na czele takiej kongregacji mogłaby stanąć osoba świecka. Kard. Maradiaga zasugerował, że proponowane zmiany idą właśnie w tym kierunku, jednak ostateczne słowo i tak należy do papieża, ponieważ rada kardynalska nie ma żadnej funkcji wykonawczej, a jedynie doradczą.
Wiele emocji wzbudza również planowana reforma watykańskiego sekretariatu stanu, który w minionych latach obwiniany był za bałagan w Stolicy Apostolskiej, skandale i kolejne wpadki, które spadały na barki papieża, w tym szczególnie Benedykta XVI. Kardynał Maradiaga podkreślił, że sekretariat miał być papieskim przedsionkiem, a nie siedzibą premiera czy wicekróla.
Obrady K8 zbiegną się z rozpoczęciem uroczystego konsystorza, pierwszego zgromadzenia kardynałów po wyborze papieża Franciszka. Kardynałowie z całego świata otrzymają informacje nt. dotychczasowych ustaleń grupy K8. Papież kreuje również 19 nowych kardynałów — ośmiu pochodzi z Europy.